Рак на гърдата причини, здравословен начин на живот, рационално хранене, наднормено тегло, индекс на телесна маса, рак на гърдата симптоми при жените
Риск от карцином на гърдата при постменопаузауни жени – роля на индекса на телесната маса
Г.Байчев,А.Гончаров,В.Йорданов,Г.Кесов,И.Инков,А.Димитрова,Л.Спасов
Клиника по гръдна хирургия- ВМА София
Абстракт
Наднорменото тегло е свързано с повишена заболеваемост и смъртност от атеросклероза, диабет и други заболявания. Ролята на повишения индекс на телесната маса (BMI) и заболяванията на гърдата сред жените в менопауза са изследвани в сравнително малко проучвания.
Цел на изследването е да се проучи връзката между повишения BMI и риска от рак на гърдата при жени в менопауза.
Обект на ретроспективно проучване са 120 пациентки с ранен рак на млечната жлеза и 160 жени (80 с фиброкистична болест и 80 без симптоматика от страна на млечната жлеза). Всички случаи са диагностицирани и лекувани в клиниката по гръдна хирургия ВМА-София за периода 2012-2013 година. Средната възраст на пациентките е 59,3 години (от 50 до 76 години). Даните по отношение на BMI и клиничната диагноза са получени от медицинската документация и са оценявани с програма STATGRAPHICS PLUS версия 5.1.
Проучваните пациентки са разпределени в 3 групи:
1.Нормално тегло с BMI от 18,5 до 24.9кг/м²
2.Наднормено тегло с BMI от 25 до 29.9кг/м²
3.Със затлъстяване с BMI >30кг/м²
При 66,6% от пациентките с карцином на гърдата е установен повишен BMI > 25, докато в контролната група те са съответно 52,5% при пациентките с фиброкистична мастопатия и 55% при тези без заболявания на млечната жлеза.
Няма статистически достоверна връзка между повишения BMI и карцинома на гърдата при жени в менопауза (Р= 0,0888)
Независимо ,че в нашето проучване не се установява значима корелация между наднорменото тегло и риска от последващ карцином на гърдата, смятаме , че този фактор влияе върху заболяването и може да има взаимовръзка с други рискови фактори.