Мамологичен център София, добър мамолог София, биопсия на гърдата, добър хирург за рак на гърдата, мамолог младост, ехограф на гърди, мамолог лозенец
Breast Unit – мултидисциплинарен подход за диагностика и лечение на заболявания на млечната жлеза
Ракът на млечната жлеза е признат като международен приоритет в областта на здравеопазването. Понастоящем, в световен мащаб, той е най-често срещаната причина за карцином при жените, с демографски тенденции, показващи непрекъснато нарастване на заболеваемостта. Прочети още
Болките в гърдата са вторият по честота симптом, поради който жените търсят лекарска консултация.
Освен в резултат на някои процеси в жлезата (мастит, травма с последващ хематом и мастна некроза, руптурирала киста, склерозираща аденоза, карцином), те могат да се причиняват и от заболявания извън млечната жлеза, като остеохондрит (синдром на Tietze), плеврит, исхемична болест на сърцето и др.
Много често, в 67-87 % от случаите с болки в гърдата, те не се свързват с определено ограничено състояние, а се дължат главно на хормонални въздействия с различни хипотетични механизми (повишени нива на естрогени или пролактин, ниски прогестини, нарушения в липидната обмяна, недостатък на серотонин или ендорфини). При тези пациентки болките могат да се съпътстват с тежест и възлообразуване в млечните жлези. Тази симптоматика е прието да се означава в литературата с термина mastalgia.
Масталгията е често оплакване, особено във възрастта между 30-45 години, когато може да се наблюдава при над 50 % от жените. Необходимо е да се отбележи, че е нормално да се появява повишена чувствителност, тежест и уплътнения на паренхима няколко дни преди менструация.
Макар и рядко, този симптом може да се срещне и при мъжете.
По данни на D.Ader при 30 % от пациентките, болките са със средна силна степен и продължават 5 и повече дни от месеца.
Данните от друго проучване, което включвало 1,171 пременопаузални пациентки постъпили в гинекологична клиника, показало, че 69 % съобщили за редовен предменструален дискомфорт, 11% са имали средна до остра циклична масталгия, а 36 % са потърсили консултация поради наличие на оплакване. Цикличната масталгия може да наруши обичайната сексуална (48%), физическа (37%) и социална активност (12%).
Етиология на цикличната масталгия
Причината за поява на цикличната масталгия не е установена. Има данни за хормонални теории свързани с болка по време на цикъл, които се обясняват с:
- повишени нива на естрогени
- ниски прогестеронови нива
- промени в съотношението естроген/прогестерон
- ниски нива на андрогени
- високи пролактинови нива
Въпреки това при изследването на нивата на естроген, прогестерон и пролактин, не са показани постоянни серумни нива. Също така няма данни за наличие на масталгия при задръжка на вода, психологични фактори или прием на кафе.
Рискови фактори:
Хормонални теории на масталгията:
Патофизиология на масталгията
Причините за появата на болки в гърдите са все още неясни. Смята се, че са свързани с хормонални или хранителни фактори.
Ако има наличие на фиброкистична болест, растежът и уголемяването на кистата с хормонална флуктуация, могат да причинят болка.
Хормоналните фактори (хормонозаместваща терапия, орални контрацептиви, бременност, менструация, пубертет, менопауза) може да повлияят на различни условия, които да причиняват масталгия.
Можете да направите консултация с мамолог на тел: 0883427500 (д-р Инков) и да запишете час.
Литература:
Инков, И., Байчев, Г. Основни клинични симптоми. В:Заболявания на млечната жлеза, том 1, Г.Байчев (ред.). Спектър, София 2013
LaraTorre, EM., Murchison, A, Weiss, P. Mastalgia. In: Domino, FJ.,Baldor, RA., Golding, J et al., editors. 5 Minute Clinical Consult. 19th edition. Lippincott Williams & Wilkins, and Wolters Kluwer business, 2011
Goyal, A., Manse,RE.Mastalgia. In: Jatoi, I., and Kaufmann, M, editors. Management of Breast Diseases.1st edition. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2010