Кистите на млечната жлеза обикновено са безсимптомни, но понякога се проявяват със стягане в гърдите, а при възпаление може да има и подути лимфни възли. При преглед се установява бучка в гърдата и често се налага биопсия на млечната жлеза.
Кистите на млечната жлеза са най-честото заболяване, поради което пациентите постъпват в клиниката по диагностика и лечение на заболявания на гърдата. Установено е, че 10,7 % от всички жени ще развият симптоматика при кистична болест по време на техния репродуктивен живот.
Размерът на кистите варира от такива, каквито могат да бъдат забелязани с просто око до кисти с размери 4-5 мм в диаметър. Често се появяват по няколко на брой в около 2-3 см площ в диаметър. Това са т.нар кисти на „синия купол“, които класически се обозначават като доброкачествено заболяване. Тези малки кисти са без съществено значение, освен потенциала им своевременно да образуват по-големи кисти. Големите кисти са тънкостенни. На цвят са по-кафяви отколкото сини, поради кафеникаво опалесцентната течност в тях. Обикновено се проявяват като индивидуална киста, но единичната палпируема киста в някои случаи е вероятно да бъде с изява на множествени, билатерални кисти, които в по-голямата част са непалпируеми.
Течността, съдържаща се в кистите показва широк спектър на изяви, които са в границите от ясна до силно помътнена или от светлокафява, преминаваща в сиво до почти черна. Тези течности се състоят от различни химични вещества, включващи пигментирани продукти на апокринната секреция, липофусцин продукти на пероксидирания липопротеин, разпадните продукти на хемоглобина и евентуално секреторни продукти свързани с диетата. Те не съдържат кръв, освен ако няма наличие на неоплазма.
Каква е разликата между киста и рак на гърдата? Видове кисти
Множествените кисти , което се дължи на обема на кистата, позволяваща да се слива със заобикалящата я гръдна тъкан при подобна консистенция.
Изследователи добре са проучили биохимията на кистичната течност. Тя съдържа много стероидни хормони, бета човешки хорион гонадотропин (bHCG) и релаксин, туморни маркери като фетопротеин и карциноембрионален антиген (CEA), и „онкопротеини на кистичната болест“ като много от тях са открити в по-високи концентрации от кръвта, предполагайки активен секреторен процес.
Клинично изследване
Kистите обикновено са безсимптомни и се откриват случайно при самоизследване. В някои случаи, остра болка може да привлече вниманието на пациента при опипване на голяма по рамер киста, която предизвиква дразнене в резултат на внезапно разпъване или изтичане на течност в заобикалящата я тъкан. Болката може да се свързва с изчезване на кистата, вследствие на разкъсване или изтичане на кистичната компонента в каналчето. Болката обикновено не се свързва с менструалния цикъл, нито с промяна в размера на кистата.
Съществуват случаи, в които кистата може да се асоциира със състояния като изтичане на секрет от мамилата или инжектиране на канал, при което секретът ще бъде типичен за кистичната течност.
Обикновено около 55% от кистите са открити в лявата гърда, а 45% в дясната, като отношението е идентично с това при фиброаденом. В над 60% от случаите се локализират в горния външен и вътрешен квадранти. Кистите рядко се срещат в долната половина на гърдата. При клиничен преглед, физикалните характеристики варират в широки граници според редица фактори: размер, интракистично налягане, дълбочина и разположение в гърдата, и данни за заобикалящата гръдна тъкан. Големите кисти често се забелязват, когато пациентът е легнал по гръб като тялото е наклонено леко надолу. Като цяло кистата се усеща като гладка, напрегната структура, добре опипваща се до гръдната стена и до известна степен прикрепена към гръдната тъкан. По-големите кисти могат да се палпират като множествени.
Дълбоките кисти обикновено са по-повърхностни при млади пациенти с еластична гръдна тъкан.
Диагностика на кистичните уплътнения
След обсъждане на симптомите и мамологичният/гинекологичният Ви статус, вашият лекар ще направи преглед на гърдата и може да назначи диагностична мамография или ехография. Въз основа на данните от клиничния преглед и образните изследвания може да се наложи извършване на тънкоиглена-аспирационна биопсия (ТАБ) на гърдата.
Клиничен преглед
С него се оценява състоянието на млечната жлеза, наличието на бучки или други аномалии.
Ехография
Ехографията на гърда може да помогне на вашия лекар да определи дали бучката е пълна с течност или е солидна. Ехографията обикновено показва дали се касае за множествени или билатерални кисти.Тъй като кистите са заоблени, овоидни или лобулирани с характеристика, подобна на фиброаденомите, е невъзможно да се направи рентгенологична диференциация, което подчертава водещата роля на ехографията при диагностика на кистична болест.
Диагностична мамография
Рентгенологичното изследване не е строго необходимо при диагностициране на кистите, но се прилага от повечето автори при пациенти над 35 годишна възраст за диагностика или форма на скрининг за изключване на диагноза карцином на гърдата.
Тънкоиглена-аспирационна биопсия (ТАБ) на гърда
Извършва се при добре опипващи се бучки на гърдата. При процедурата се въвежда тънка игла в установената формация на гърдата и се изтегля (аспирира) течност. Препоръчва се да се извършва под ехографски контрол.
Ако в изтеглената течност няма наличие на кръв и бучката изчезне, не се налага извършване на друго допълнително изследване или лечение.
Ако в течността има наличие на кръвениста материя, Вашият лекар трябва да изпрати проба за лабораторно изследване и да Ви насочи към специализиран център за диагностика и лечение на заболявания на гърдата.
Ако не се изтегли течност, Вашият лекар вероятно ще препоръча тест за образна диагностика, като диагностична мамография или ултразвук. Липсата на течност или бучка на гърдата, която не изчезва след аспирация, предполага, че поне част от нея е твърда и може да се изпрати проба за цитологичен анализ, за да се провери дали има наличие на туморни клетки.
Можете да направите консултация с мамолог на тел: 0883427500 (д-р Инков) и да запишете час.
Лечение
Не се налага извършване на хирургична операция при прости кисти на гърдата - тези, които са пълни с течност и не причиняват никакви симптоми, които се потвърждават при ехография или след тънкоиглена-аспирационна биопсия (ТАБ).
Тънкоиглена-аспирационна биопсия (ТАБ)
Препоръчва се да се извършва под ехографски контрол.
Уместно е да се направи контролен преглед 4-6 седмици след извършване на тънкоиглена-аспирационна.
Ако кистата се появи отново за по-малко от една седмица се препоръчва хирургично отстраняване. При рецидив на кисти в рамките на един месец може да се извърши повторна аспирация. Ако рецидивират отново - хирургично лечение.
Хормонална терапия
Използването на противозачатъчни хапчета (орални контрацептиви) за регулиране на менструалните цикли може да помогне за намаляване на повторната поява на кисти на гърдата. Но поради възможни нежелани лекарствени реакции, хапчета за контрол на раждаемостта или друга хормонална терапия, като тамоксифен, обикновено се препоръчват само при жени с тежки симптоми. Прекъсването на хормоналната терапия след менопаузата също може да помогне за предотвратяване на кисти на гърдата.
Хирургично отстраняване на киста
При кръвенисто кистично съдържимо или наличие на папиларни разраствания в стената, както и при рецидивиращи хронични кисти със задебелени фиброзни стени, се извършва хирургична биопсия. Тя включва ексцизия на кистата, по възможност чрез параареоларен кожен разрез.
При малките по размери кисти няма повишен риск от дегенерация, а при големи, с многогодишна давност, макар и рядко (0,5-1,4 % от всички карциноми) може да се развие интракистичен рак на гърдата.
При паразитарни кисти се препоръчва хирургично лечение.
Контрол на болката
За да намалите до минимум дискомфорта, свързан с кистите на гърдата, може да опитате следните мерки:
Носете добре поставен, поддържащ сутиен. Ако имате болезнени кисти, поддържането на гърдите може да помогне за облекчаване на дискомфорта.
Нанесете компрес. Топъл или хладен компрес може да облекчи болката.
Избягвайте кофеина. Няма доказателства, които да свързват кофеин и кисти на гърдата. Въпреки това, някои жени намират облекчени на симптомите, след като елиминират кофеина от диетите си. Помислете за намаляване или елиминиране на кофеина в напитките, както и в храни като шоколад, за да видите дали симптомите ви се подобряват.
Помислете да опитате лекарства за болка без рецепта, ако вашият лекар ги препоръча. Някои видове болки в гърдите могат да бъдат облекчени чрез употребата на ацетаминофен или нестероидни противовъзпалителни средства.
Болка в гърдата по време на менструален цикъл
Алтернативна медицина
Маслото от вечерна иглика (Primrose oil) е хранителна добавка, съдържаща линолова киселина, която се предлага без рецепта. Някои малки проучвания предполагат, че маслото от вечерна иглика може да облекчи болката в гърдите при менструалния цикъл, понякога свързана с кисти на гърдата. Но са необходими повече изследвания, тъй като проучванията са малки и неконтролирани, а доказателствата не са категорични. Въпреки че точният механизъм не е ясен, някои експерти смятат, че жените с недостиг на линолова киселина са по-чувствителни към хормоналните промени по време на менструалния цикъл, което води до болка в гърдите.
Аврамово дърво (Vitex Agnus Castus) - Средиземноморска билка, която въздейства върху активността на фоликулостимулиращия и лутеинизиращия хормон в хипофизната жлеза, усилва синтеза на прогестерон и балансира нивата на естрогена в хода на месечния цикъл.
Основните въпроси, които трябва да зададете на вашия лекар при преглед са:
Какво причинява симптомите ми?
Дали кистите увеличават риска ми от рак на гърдата?
Какви видове изследвания ще ми трябват?
Кое е най-подходящото лечение?
Какви са алтернативите на основния подход, който предлагате?
Има ли някакви ограничения, които ще трябва да спазвам?
Какви уебсайтове препоръчвате?
Не се колебайте да задавате въпроси по всяко време, когато не разбирате нещо.
Можете да направите консултация с мамолог на тел: 0883427500 (д-р Инков) и да запишете час.
Литература:
1. Г. Байчев, И. Инков, И. Иванов и др. Фиброкистична болест. В:Заболявания на млечната жлеза, том 2. София 2013
2. IBUS Breast Course 2018
3. Master Techniques in Breast Surgery 2011
17-07-2024 Hits:486 Рак на гърдата Д-р Иван Инков
AI Woman Clinic Patient Cancer Guide - Първият виртуален асистент за пациенти с женски онкологични заболявания. Какво е AI Woman Clinic...
Read more09-09-2023 Hits:12238 Фиброкистозна мастопатия Д-р Иван Инков
В тази статия ще получите информация относно: От какво се появява киста на гърдата? Видове кисти и техният риск от рак на...
Read more23-08-2023 Hits:47764 Рискови фактори Д-р Иван Инков
В тази статия ще получите информация относно: - На каква възраст и в кой ден от цикъла трябва да посетите мамолог; -...
Read more17-06-2023 Hits:30789 Доброкачествени тумори Д-р Иван Инков
В тази статия ще получите информация относно: Видове фиброаденоми - симптоми, причини, рискови фактори Как се диагностицират фиброаденомите? Как се различава фиброаденом от...
Read more28-04-2021 Hits:4415 Рискови фактори BreastUnit
Индикации за изследване на гени за предразположеност (мутация в BRCA1/ BRCA2)и медико-генетична консултация, приети от National Comprehensive Cancer Network (NCCN) 1. Здрави...
Read more17-04-2021 Hits:4457 Рискови фактори Д-р Иван Инков
Ракът на млечната жлеза (РМЖ) е най-честата форма на злокачествено заболяване и е водеща причина за смъртност сред жените, както...
Read more11-02-2021 Hits:3078 Рискови фактори BreastUnit
Моделите за определяне на риска от рак на млечната жлеза (РМЖ) и рак на яйчниците (овариален карцином - ОК) са...
Read more11-02-2021 Hits:3853 Рискови фактори BreastUnit
Абсолютен риск Пожизнен риск Относителен риск Абсолютният риск представлява вероятността един човек да бъде диагностициран с рак за определен период от време. Например...
Read more11-02-2021 Hits:3709 Рискови фактори BreastUnit
Относителен риск Рисков фактор >4.0 • Възраст (над 65 г. в сравнение с < 65) • Атипична дуктална или лобуларна хиперплазия, потвърдена с биопсия •...
Read more25-05-2020 Hits:87678 Рискови фактори BreastUnit
Read more15-08-2019 Hits:2605 Рак на гърдата BreastUnit
Карциномът на гърдата е хетерогенно заболяване със значителни различия в клиничният ход и отговора спрямо прилаганото системно лечение. Това налага...
Read more15-08-2019 Hits:18039 Рак на гърдата Д-р Иван Инков
Дуктален карцином ин ситу, болест на пейджет на гърдата, лобуларен карцином на гърдата, микрокалцификати в гърдата
Read more12-08-2019 Hits:5466 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Смяната на пола е изява на свободната воля на индивида и реалност, която трябва да бъде познавана от лекарите занимаващи...
Read more12-08-2019 Hits:3916 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
След достигане на нормалните си размери през пубертета, гърдите може да продължат да нарастват, едностранно или двустранно, и след 1-2...
Read more12-08-2019 Hits:5725 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Доброкачествен процес, характеризиращ се с развитие на гърдата преди 8 годишна възраст.
Read more12-08-2019 Hits:3190 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Обяснява се с усилена секреторна активност под въздействието на майчините и детски хормони. Клинично гърдата е с размерите на...
Read more12-08-2019 Hits:7124 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Характеризира се като тежко недоразвитие на млечната жлеза с изразена редукция в обема и покривната тъкан.
Read more12-08-2019 Hits:18094 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Гинекомастия обикновено се появява през пубертета при момчетата, с болки в зърната и гърдата, мастно топче на гърдата.
Read more12-08-2019 Hits:49946 Секреция от зърното BreastUnit
Спонтанното изтичане на секрет от мамилата може да се дължи на някои заболявания на млечната жлеза, невроендокринен дисбаланс, прием на...
Read more12-08-2019 Hits:23113 Болки в гърдата BreastUnit
Ракът на млечната жлеза рядко може да бъде причина за масталгия. Болката в гърдата, асоциираща се с РМЖ е нециклична...
Read more12-08-2019 Hits:22501 Болки в гърдата BreastUnit
Мускулоскелетната болка почти винаги е едностранна (92 %) и се описва с напрежение върху специфичната област на гръдната стена. Болката ограничена...
Read more12-08-2019 Hits:57703 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit
Фиброза на гърдата се проявява с напрежение в гърдите, мускулни болки в гърдите. Може да се появи болка по средата...
Read more12-08-2019 Hits:43237 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit
Фиброкистозната мастопатия се характеризира с напрежение в гърдите, стягане в гърдите, често се установяват кисти на гърдата или мастно топче...
Read more09-08-2019 Hits:4188 Рак на гърдата BreastUnit
Той се отнася към редките тумори на гърдата (0.5 - 1.4 %).
Read more09-08-2019 Hits:10613 Рак на гърдата BreastUnit
Първият симптом на карцинома на гърдата в 90 % от случаите е опипваща се, най-често неболезнена туморна формация в млечната...
Read more31-07-2019 Hits:198954 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit
Кистите на млечната жлеза обикновено са безсимптомни, но понякога се проявяват със стягане в гърдите, а при възпаление може да...
Read more30-07-2019 Hits:130513 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit
Фиброкистичната мастопатия е състояние на гърдата, при което пациентите постъпват с оплаквания от тъпа болка в млечните жлези, стягане в...
Read more28-07-2019 Hits:5541 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Среща се при около 2 % от населението при жените и най-често е двустранно. Независимо, че повечето документирани случаи са вродени...
Read more28-07-2019 Hits:4208 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Преждевременното увеличение на гърдите може да бъде едностранно и да продължи с по-бърза честота поради неясни причини. В повечето случаи...
Read more01-04-2016 Hits:67812 Рискови фактори BreastUnit
Причини за рак на гърдата, злокачествен тумор на гърдата, за колко време се развива рак на гърдата, рак на гърдата...
Read more10-03-2016 Hits:62978 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Рак на гърдата при мъжете симптоми, лимфни възли на гърдата, рак на гърдата стадии, причини за рак на гърдата.
Read more09-11-2014 Hits:12506 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Амазия Амазия се характеризира с липса на млечна жлеза и наличие на мамило-ареоларен комплекс.
Read more22-09-2014 Hits:39047 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Кандидати за хирургично лечение са пациенти с персистираща гинекомастия, неповлияваща се от медикаментозна терапия, особено в случаите с козметични и/или...
Read more22-09-2014 Hits:24721 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Следоперативно се поставя суха или мазева превръзка ,като по преценка се използва антибиотичен унгвент (напр. Bactroban ).
Read more22-09-2014 Hits:34937 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Следоперативно кървене Следоперативното кървене се появява, след като хирургичната интервенция е завършила и то може да бъде резултат от отпускането на...
Read more22-09-2014 Hits:40030 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Псевдогинекомастията или липомастията се срещат често при мъже с наднормено тегло и трябва да се разграничават от истинската гинекомастия, която...
Read more16-09-2014 Hits:151277 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit
Това е най-честата причина, поради която мъжете постъпват в клиниката по диагностика и лечение на заболявания на гърдата.
Read more03-09-2014 Hits:10107 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Пълната липса на млечна жлеза и мамила е израз на вродена ектодермална дисплазия и е една от най-редките аномалии.
Read more11-07-2014 Hits:126617 Болки в гърдата BreastUnit
Болките в гърдата са вторият по честота симптом, поради който жените търсят лекарска консултация.
Read more23-09-2013 Hits:17963 Доброкачествени тумори BreastUnit
Псевдоангиоматозната хиперплазия (PASH) е процес, който се характеризира с хормоно-зависими стромални промени на гърдата, причинени от пролиферация на миофибробласти, изглеждащи...
Read more23-09-2013 Hits:290926 Доброкачествени тумори BreastUnit
СЗО определя фиброаденома като „дискретен доброкачествен тумор, който се състои от съединителна тъкан и епителна пролиферация”.
Read more23-09-2013 Hits:13383 Възпалителни заболявания BreastUnit
Тя се открива в по-големи млечни жлези, при анамнеза за предхождаща травма или патологични процеси, провокиращи възпалителна или некротична дегенерация.
Read more23-09-2013 Hits:10776 Възпалителни заболявания BreastUnit
Галактоцелето се определя най-често като специфичен клиничен синдром, който се проявява с болезнено увеличение на гърдата с продължителност от няколко...
Read more23-09-2013 Hits:12214 Възпалителни заболявания BreastUnit
Най-често възниква като резултат от задръжка на секрет в дилатирани млечни синуси, епитела на които е претърпял плоскоклетъчна метаплазия.
Read more23-09-2013 Hits:10687 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Туберозната млечна жлеза е термин, който за първи път е описан от Rees и Aston през 1976 г.
Read more23-09-2013 Hits:18285 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Синдромът на Поланд или още наричан в литературата като ребрено – мускулен дефект представлява сложен генетично-обусловен комплекс от вродени аномалии.
Read more23-09-2013 Hits:17382 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit
Допълнителна млечна жлеза (полимастия) и/или допълнително зърно се характеризират с увеличен брой мамили (“poly”-много, “theles” - зърно) или увеличен брой...
Read more17-09-2013 Hits:11542 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit
Болест на Боуен е интраепителен плоскоклетъчен карцином на кожата ин ситу със специфични клинични характеристики. Симптомите включват силно зачервяване на...
Read more17-09-2013 Hits:12854 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit
Тя най-често е двустранна, лезиите не са рязко ограничени и нямат надигнат ръб.
Read more17-09-2013 Hits:31510 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit
Този симптом се представя с изсъхнали секреции, които се обрауват най-често при ретракция на зърното.
Read more17-09-2013 Hits:12118 Секреция от зърното BreastUnit
Касае се за едностранно, по-често спонтанно, с интермитентен характер изтичане на течност, водеща началото си най-често от един канал.
Read more17-09-2013 Hits:18910 Секреция от зърното BreastUnit
Терминът galactorrhea произлиза от гръцките думи „galaktos” – мляко и “rheo” – тека и с него се означава нефизиологичната лактация...
Read more17-09-2013 Hits:52964 Болки в гърдата BreastUnit
Болката извън менструален цикъл се среща както при пременопаузални, така и при постменопаузални пациентки.
Read more17-09-2013 Hits:68635 Болки в гърдата BreastUnit
Болката по време на цикъл най-често се проявява по време на късната лутеална фаза на менструалния цикъл и се облекчава...
Read moreБул.Свети Наум 51, 1164, София, България
Тел: 0883427500