Breast Unit – мултидисциплинарен подход за диагностика и лечение на заболявания на млечната жлеза
Ракът на млечната жлеза е признат като международен приоритет в областта на здравеопазването. Понастоящем, в световен мащаб, той е най-често срещаната причина за карцином при жените, с демографски тенденции, показващи непрекъснато нарастване на заболеваемостта. Прочети още
Първият симптом на карцинома на гърдата в 90 % от случаите е опипваща се, най-често неболезнена туморна формация в млечната жлеза.
Наличието на такава находка, особено при жени над 35-годишна възраст винаги поставя въпроса дали не се касае за карцином. При по-повърхностно разположените тумори се наблюдава изглаждане (симптом на площадката) или хлътване (умбиликация) на надлежащата кожа.
Локализираните близо до ареолата тумори често причиняват ретракция и хлътване на мамилата в следствие на релативно скъсяване на отводящите млечни канали.
Серозната и особено кръвенистата секреция от гърдата е рядък признак за РМЖ, но е характерна не само за интрадукталния папилом, а и за карцинома.
С авансирането на процеса се наблюдава лимфедем (“портокалова кора”), зачервяване и екзулцерация на кожата, инфилтриране на пекторалната мускулатура и гръдната стена и уголемени плътни лимфни възли в аксилата. В тези случаи се появява и болка в областта на гърдата.
Диференциалната диагноза най-често включва фиброкистична болест, фиброаденом, интрадуктален папилом, ретроареоларен абсцес.
Какво е фиброкистична мастопатия?
От неопластичните заболявания саркомите, метастатичните тумори на гърдата и злокачествените лимфоми могат да наподобяват клинично карцинома на млечната жлеза.