Може ли фиброаденом да изчезне?

mozhe-li-fibroadenom-da-izchezne

 

В тази статия ще получите информация относно:

  • Видове фиброаденоми - симптоми, причини, рискови фактори
  • Как се диагностицират фиброаденомите?
  • Как се различава фиброаденом от рак на гърдата?
  • Ехографски критерии и белези на доброкачественост и злокачественост на едно образувание. 
  • Оценка по BI-RADS и различни диагностични подходи при установен фиброаденом
  • Лечение при различни видове фиброаденоми и превенция

 

Информацията от статията не одобрява никакви лечения или лекарства като безопасни, ефективни или одобрени за лечение на конкретен пациент. Статията е базирана на съвременни препоръки и проучвания с доказана полза!

 

Може ли фиброаденом да изчезне?

Това е един от най-често задаваните въпроси от пациентите в мамологичния кабинет.

За да може да дадем отговор на този въпрос, трябва първо да обясним какво e фиброаденом на млечна жлеза, какви са видовете и причините за неговата поява.

Фиброаденомът е нераково (доброкачествено) образувание в гърдата. Той представлява кръгло топче в гърдата с гладка повърхност, подвижно, състоящо се от фиброзна и жлезиста тъкан. 

В повечето случаи тези образувания могат да се свият или да изчезнат без лечение. Вашият мамолог може да наблюдава фиброаденома с течение на времето, за да види как се променя, или да препоръча операция на фиброаденом на гърдата.

 

Какви са видовете фиброаденоми?

Съществуват два основни вида фиброаденоми:[1,6]

Обикновените фиброаденоми са най-често срещаните. Характеризират се с бавен растеж, с размер от 5 мм до 5 см. Могат да бъдат единични или множествени. Тези бучки не увеличават риска от злокачествен тумор на гърдата. Под микроскоп биопсираната тъкан изглежда еднородна (клетките са еднакви навсякъде).

Комплексните фиброаденоми са по-често срещани при жени над 35 години и обикновено са по-големи. Под микроскоп патологът може да открие някои разлики в клетките (те не са еднородни както при обикновения фиброаденом). На мамография могат да се видят калцификати или малки кисти. Те могат да увеличат риска от злокачествени новообразувания. Срещат се в около 15% от случаите.

Други видове фиброаденоми включват:[1,6]

Гигантски фиброаденоми, които са с размер над 5 см. Среща се при тийнейджъри на възраст между 17 и 20 години.

Юношески фиброаденом (ювенилен) - рядък, среща се при деца и тийнейджъри на възраст между 10 и 18 години. Предимно се проявяват като единични образувания.

Ювенилните и гигантските фиброаденоми са с големи размери – 5 до над 15 см.

Фиброаденомите могат да бъдат структурна част от различни типове изменения и образувания на млечната жлеза: фиброепителни лезии, филоиден тумор, бифазен тумор, миксоиден фиброаденом, склерозирал фиброаденом, фиброаденоматоидни промени. Тези термини описват различни хистологични и структурни характеристики на туморите и лезиите в гърдата.

Фиброаденом на гърдата симптоми - кои са?[2,6]

Фиброаденомите са твърди образувания, които не са изпълнени с течност както кистите, и могат да бъдат открити навсякъде в гърдата, а в редки случаи и в аксиларната област (особено при допълнителна млечна жлеза, която може да се появи след кърмене). Могат да се движат свободно под кожата, а при натиск причиняват болка засилваща се няколко дни преди менструация. В редки случаи (2-4%) по-големите по размер фиброепителни лезии могат да съдържат малки кисти (както при доброкачествен тип филоиден тумор).

Фиброаденом на гърдата причини:

Хормонално-обусловени причини -  Фиброаденомите са склонни да растат по време на бременност или при прием на хормонална терапия, когато нивата на естроген са повишени. Това се дължи на факта, че естрогенът стимулира растежа на жлезната тъкан в гърдите. След преминаване на менопаузата, когато нивата на естроген са по-ниски, фиброаденомите обикновено се свиват или намаляват. Tе се развиват в областта на лобулите на жлезната тъкан в гърдите. Лобулите са отговорни за производството на мляко по време на лактацията.[1,6,7]

При пациенти, които са претърпели бъбречна трансплантация и са подложени на терапия с циклоспорин А, може да се наблюдават множествени фиброаденоми с големи размери. Това се дължи на влиянието на терапията върху растежа на фиброаденомите или на други механизми, свързани с имунната система и хормоналния баланс.[7]

Редки генетични синдроми като фамилна аденоматозна полипоза (FAP) или наследствена дифузна гастроинтестинална полипоза (HNPCC) могат да бъдат свързани с появата на фиброаденоми в млечната жлеза. Тези генетични синдроми имат връзка с мутация в APC гена, който играе важна роля в регулацията на клетъчното делене и растежа.

Фиброаденомите или фибромите, които се появяват като извънабдоминална форма на тези генетични синдроми в млечната жлеза, са резултат от системно въздействие на мутацията в APC гена върху различни тъкани в организма.

В патогенезата на фиброаденомите са описани различни аномалии в хромозома 16, 18 и 21. В около 60% от фиброаденомите (изключение е миксоидният фиброаденом) са установени мутации в MED12, RARA и TERT гени, които са свързани с дисбаланс в нормалните сигнални пътища, активиращи се от естрогена и организация на извънклетъчния матрикс (има влияние върху клетъчното поведение и функциониране, включително в развитието на различни заболявания).[7,25]

Мутациите в MED12 ген са свързани в около 70% и с най-честите доброкачествени гинекологични тумори - лейомиоми (миома) [26]; филоидни тумори в около 80%; фиброаденоми в 86%; хронична левкемия в 5-9%; карцином на простатата в 5%; рак на гърда в 33% и рак на яйчници в 3% [27].  

 

Какви са рисковите фактори за фиброаденома?[6]

 

  • Пол: Фиброаденомите са по-често срещани при жени.
  • Възраст: По-голяма вероятност за поява на фиброаденоми има при жени между 15 и 35 години.
  • Раса: Хора с по-тъмен цвят на кожата са по-предразположени към образуване на фиброаденоми.
  • Хормонални фактори: Фиброаденомите са хормоночувствителни тумори и са свързани с естрогенната стимулация. Повишените нива на естроген, като тези по време на бременност, при прием на хормонозаместителна терапия при менопауза и някои видове противозачатъчни могат да увеличат риска.
  • Семейна анамнеза: Имайки близък роднина (майка, сестра) с история на фиброаденом или злокачествен тумор на гърдата, рискът за развитие на фиброаденом се увеличава.
  • Лична история за фиброаденом: Ако сте имали фиброаденом в миналото, имате по-голям риск от повторно появяване на тези образувания.

 

Как се поставя диагноза на фиброаденом?[1]

Някои фиброаденоми са твърде малки, за да ги забележите. Ако Вие или Вашият мамолог откриете бучка, той може да извърши някои изследвания, за да определи какъв тип образувание имате:

Образни изследвания, включително мамография и ултразвук (ехография).

фиброаденом-или-тройно-негативен-рак-на-гърдатаПри ехография на гърди се използват звукови вълни, за да се създадат снимки на вътрешността на гърдата. Ако сте на възраст под 30 години, Вашият мамолог вероятно ще използва ехография на млечна жлеза, за да провери дали имате топче в гърдата. Ултразвукът ясно показва размера и формата на фиброаденома. Този метод може също така да покаже разликата между твърда бучка в гърдата и киста, изпълнена с течност.

Какво е мамография? - Мамографията използва рентгенови лъчи, за да направи изображение на тъканта на гърдата. Тя открива границите на фиброаденома и го разграничава от другите тъкани. Но мамографията може да не е най-добрият образен метод за фиброаденоми при по-млади хора, които могат да имат плътна тъкан на гърдата. Плътната тъкан затруднява забелязването на разликата между типичната тъкан на гърдата и тази, която може да е фиброаденом. Също така, поради риска от радиация при мамографиите, те обикновено не се използват за изобразяване на тумори в гърдите при хора под 30-годишна възраст.

 

Научете повече за факторите, които повишават или намаляват плътността на гърдата

 

 Доброкачествени образувания подобни на фиброаденоми: аденом при кърмене (лактационен аденом); комплексна киста (твърда на допир, но пълна с течност); мастни лобули; интрадуктален папилом (образувание в млечните канали, често с данни за калцификати).

Преканцерози и локално агресивни лезии: Филоиден тумор – 20-40% се характеризира с кисти, разнородна структура и неправилни граници.

Злокачествени образувания:

Инвазивен дуктален карцином на гърдата особено с грейдинг 3 (нискодиференциран), медуларен тип,тройно-негативен-рак-на-гърдата-снимки тройно-негативен рак на гърдата – характеризира се с овална форма и микролобулирани, или ясни граници (както при фиброаденом) на ултразвук, с данни за леко задно акустично усилване под формацията, имитиращо кистозна структура. (Повишен брой случай при високо-рискови пациенти с установена мутация в BRCA ген с тройно-негативен рак на гърдата).[3]

Дуктален карцином ин ситу, нискостепенен тип.

Муцинозен карцином – високоплътностен тип (трудност при разграничаване при плътна млечна жлеза на мамография).

При съмнения във формата, границите, структурата и типа засенчване може да се препоръча иглена биопсия на гърдата (кор биопсия) под ехографски или мамографски контрол. Това изследване включва вземане на проба от фиброаденома и изпращането ѝ в лабораторията за анализ.

Не се отстранява хирургично фиброепителна лезия, без тя да бъде биопсирана и изследвана първоначално!!!   

Биопсия и резултати от хистологично изследване са необходими за точното определение на характера на лезията (неговата биология) и изключване на евентуална злокачественост. Това помага на медицинския екип да направи правилното решение относно подхода за лечение и поведение на пациента. Пример за злокачествено образувание наподобяващо фиброаденом или фиброепителна лезия може да бъде тройно-негативният рак на гърдата (агресивен рак), който след кор биопсия, дори при размер на тумора под 2 см, се препоръчва лечение с предоперативна химиотерапия, с цел да се намали размерът на образуванието и да се контролира заболяването преди хирургичното лечение.[3]

Как се лекуват фиброаденомите?

1. Ехографски критерии/белези, които определят една бучка като доброкачествена или вероятно злокачествена.

Критерии/белези за доброкачественост:[8]

- Образуванието е добре отграничена с хиперехогенно изобразяване = 100% вероятност за доброкачественост. (Най-често липоми и някои фиброаденоми)

- Размерът е по-широк отколкото дълбок = 99% вероятност за доброкачественост т.е. 15мм широк диаметър / 7мм дълбочина

- Леко извити гладки лобулации (<3) = 99% (С червено е показана една лобулация на фиброаденом.)

lobulation-breast-fibroadenoma

- При повече от 4 лобулации, образуванието се счита за подозрително - микролобулирани граници = 75% вероятност за злокачественост (С червено са показани лобулациите при биопсично-доказана лезия - дуктален карцином ин ситу).

lobulation-dcis-breast

 

- Тънка ехогенна псевдокапсула = 99% доброкачествен белег. (Снимката изобразява типичен фиброаденом)

Ultrasound-appearance-of-breast-mass-The-mass-had-a-thin-echogenic-pseudocapsule

 

 

Критерии/белези за злокачественост:[8]

- Спикулирани граници = 87-90% белег на злокачественост

spikulirani-granici

 

 

- микролобулации = 75% (малки повърхностни лобулации с размер 1-2мм; повишеният им брой придава по-голяма вероятност за злокачественост)

mikrolobulirana-granica-gurda

- ангуларни граници (ъглови граници) = 70%

- засенчване под образуванието = 50% вероятност за злокачествено образувание.

- по-висок отколкото широк = 74-80% (изключение е ниско-диференциран инвазивен дуктален карцином)

 

zasenchvane-pod-formaciata

- хипоехогенно образувание (черно) = 70%

- разклонен модел - множество изпъкналости от образуванието в рамките на или около канали, простиращи се от зърното, обикновено наблюдавани при по-големи тумори = 30%

- точковидни калцификати, които не причиняват засенчвания = 25%

- разширен канал = 25%

- хетерогенна ехотекстура 

 

2. Следващата стъпка е да се определи оценката на образуванието по BI-RADS (система за отчитане и данни за изображения на гърдата):[5]

BI-RADS 0 = Непълна – Нуждаете се от допълнителна оценка на изображения и/или предишни мамографии за сравнение

BI-RADS 1 = Нормална

BI-RADS 2 = Доброкачествена

BI-RADS 3 = Вероятно доброкачествена (от 0 до под 2% вероятност за злокачественост)

BI-RADS 4A = Слабо подозрение, с 2 до 10% вероятност за злокачественост

BI-RADS 4B = Умерено подозрение, над 10 до 50% вероятност за злокачественост

BI-RADS 4C = Силно подозрение, над 50 до 95% вероятност за злокачественост

BI-RADS 5 = Много голяма вероятност за злокачественост над 95%

BI-RADS 6 = Злокачествено заболяване, доказано чрез биопсия

 

znai-poveche

AI Woman Clinic Patient Cancer Guide - Първият виртуален асистент за пациенти с женски онкологични заболявания

 

3. Диагностични подходи

При жени под 30 години:

Подходът, който се препоръчва от Националната мрежа за борба с рака (NCCN) [9] и експертната група на Американския колеж по радиология (ACR) [10] е да се започне с ехография на гърдата. Ехографията е предпочитаният първоначален образен метод при по-млади пациенти, тъй като повечето доброкачествени образувания в тази възрастова група не се изобразяват на мамография, честотата на рак на гърдата при млади пациенти е ниска (<1%) и теоретично съществува повишен риск от облъчване от мамография при тези пациенти, въпреки че общият радиационен риск от мамография е минимален.[10]

 

Ако на ехография се установи обикновена киста, тогава лезията се оценява като BI-RADS 2 доброкачествена и не е необходима биопсия. Въпреки че може да се извърши терапевтична тънкоиглена аспирация на кистата за облекчаване на симптомите, хирургично изрязване на обикновена киста почти никога не се прави и обикновено не се препоръчва.

 

Ако на ехография се установи кистозна лезия, която не е обикновена киста (т.е. възпалена киста или частично кистозно образувание), лезията може да бъде биопсирана (ако BI-RADS 4 е подозрителна; напр. има друго образувание в кистата), аспирирана, или внимателно наблюдавана (ако BI-RADS 3 е вероятно доброкачествена) в зависимост от ехографските белези и симптомите на пациента.

Ако на ехография се установи солидна лезия с ехографски белези, предполагащи фиброаденом (т.е. добре ограничено, овално, с 2-3 леко извити лобулации и тънка псевдокапсула, хипоехогенно, подвижно образувание), това може да се оцени като BI-RADS 3 вероятно доброкачествено и 6-месечно проследяване с ехограф е разумна опция вместо биопсия, при условие че клиничният преглед също предполага доброкачествена диагноза. В някои случаи, при които не е уместно да се наблюдават пациенти с образно изследване (напр. пациенти очакващи трансплантация на орган, или с установен синхронен рак или жени, опитващи се да забременеят), незабавна биопсия за потвърждаване на доброкачествеността е оправдана. Пациентите могат също така да изберат незабавна биопсия пред наблюдение като опция за диагностично поведение на вероятно доброкачествено образувание BI-RADS 3. Някои лекари могат да препоръчат хирургично отстраняване при особено големи, доброкачествени образувания( над 2-3 см), въпреки че няма консенсус относно конкретен размер, при който се препоръчва изрязване.

Ако на ехография се установи солидна и неопределена (т.е. подозрителна) лезия, често се извършва мамография в допълнение към ехография, тъй като мамографията може да открие свързани подозрителни калцификати или допълнителни образувания. Биопсията е оправдана за подозрително образувание, което е наблюдавано чрез ехография, дори и ако то не се вижда на мамография. Ако мамографското изследване установи доброкачествена лезия, съответстваща на резултатите от ехографията (напр. мастна некроза или калциран фиброаденом), тогава биопсията може да се избегне.

Ако образуванието не може да се визуализира на ехограф, трябва да се направи мамография, последвана от биопсия, ако клиничното подозрение за рак е високо, докато образуванието може да се наблюдава, ако нивото на клинично подозрение е ниско и ехографията/мамографията са нормални.

Ако първоначалната оценка покаже рак, трябва да се извърши двустранна диагностична мамография преди каквото и да е лечение, за да се изключи неподозирано или по-разпространено заболяване.

При над 40 или повече години  —  Диагностичната мамография е основният метод на избор при оценка на новооткрито образувание.[9] Дори ако то е подозрително за рак, все пак е за предпочитане да се направи образно изследване преди биопсияЦелта на образната диагностика в този случай не е да се постави диагноза рак, а по-скоро да се идентифицират други подозрителни зони или калцификати в двете гърди, така че да могат да се извършат биопсии на най-подозрителните образувания, за да се установи диагнозата рак и да се назначи лечението. Допълнителна оценка след диагностичната мамография зависи от BI-RADS категорията на лезията:

Пациентите с BI-RADS 1 обикновено провеждат ехографско изследване на гърдата за допълнително характеризиране на лезията по начин, подобен на описания по-горе за пациенти под 30-годишна възраст:

Солидните лезии, които вероятно са фиброаденоми и отговарят на ехографските критерии за вероятно доброкачествено (BI-RADS категория 3) образувание, имат под 2% вероятност от злокачествено заболяване и могат да бъдат подложени на кратък интервал (6 месеца) на ехографско проследяване, при условие че клиничният преглед също предполага доброкачествена диагноза. Въпреки това, биопсията е оправдана, ако образуването е ново при изобразяване или се увеличава по размер с 20% в обем за период от 6 месеца.[10] В допълнение, BI-RADS 3 лезии при пациенти с висок риск, очакващи трансплантация на орган, или с известни синхронни ракови заболявания, или жени опитващи се да забременеят, трябва да бъдат биопсирани.

Солидните лезии, които са ехографски неопределени или подозрителни, трябва да бъдат подложени на биопсия или хирургично отстраняване.

Лезиите, които не се виждат на ехограф, могат да бъдат биопсирани или наблюдавани в зависимост от клиничното подозрение за злокачествено заболяване. По-конкретно, когато мамографията и ехография са нормални или доброкачествени при оценката на образуванието, отрицателната прогнозна стойност е по-голяма от 97 процента, което е успокояващо, когато клиничното подозрение за рак е ниско.[11] Въпреки това, клинично подозрителна лезия трябва винаги да бъде биопсирана, независимо от резултатите от образната диагностика. 

Пациенти с BI-RADS 2 с доброкачествена лезия не се препоръчва биопсия.

Пациентите с BI-RADS 3 имат вероятно доброкачествена лезия. Препоръчва се диагностична мамография на 1 г. в продължение на 2 до 3 години, за да се документира стабилността на образуванието. Като алтернатива, ако лезията се вижда на ехограф, тя може да бъде проследявана на всеки 6 до 12 месеца за същия период от време. Лезията трябва да бъде биопсирана, ако се увеличи при повторна мамография или ехография.

BI-RADS 4 или 5, наблюдавани на мамография, трябва да бъдат биопсирани. При тези случаи се извършва ехография на млечна жлеза и аксила. Ако не се изобразява образуванието на ехография, трябва да се извърши стереотактична биопсия под мамографски контрол.

При жени от 30 до 39 години  —  Ехография или мамография могат да се използват като първоначален образен метод за оценка на пациент на възраст от 30 до 39 години, въпреки че вероятно и ехографията, и мамография ще бъдат извършени тъй като двата взаимно се допълват.

Чувствителността (точността) на ехографията е по-висока от тази на мамографията в 30-39г. възраст (96 срещу 61 процента), а фалшиво-позитивните резултати от двата метода са сходни (11 срещу 6 процента), [12] разумно е да се започне с ехография като първоначален метод. Ако се открие подозрителна формация се препоръчва двустранна мамография. При установяване на злокачествено заболяване в тази възрастова група трябва да се има предвид МРТ на гърдата.

4. Поведение при обикновен (неподозрителен) фиброаденом - BI-RADS 2/3

Фиброаденомите от обикновен тип са доброкачествени твърди образувания, съдържащи както жлезиста, така и фиброзна тъкан. Не е необходимо да се изрязват всички доказани чрез биопсия обикновени фиброаденоми или такива, които са наблюдавани поне 2-3 години, без да променят размера си, неболезнени (стабилни). Въпреки това някои жени желаят образуванието да бъде отстранено, за да не го мислят повече. Недостатъците на хирургията са белези на мястото на разреза, вдлъбнатина на гърдата от отстраняването на тумора, увреждане на дукталната система на гърдата и мамографски промени (напр. архитектурно дисторзия, задебеляване на кожата, повишена плътност).

Криоаблацията е алтернатива на хирургичното изрязване на обикновени фиброаденоми, но трябва да се има предвид само след като е направена кор биопсия.[13] Преходните странични ефекти включват екхимоза, локален оток и дискомфорт, които продължават до няколко седмици след лечението. Перкутанната вакуумно-асистирана ултразвукова ексцизия (мамотом) е друга алтернатива на отворената биопсия за отстраняване на фиброаденоми, но може да бъде по-малко ефективна при лезии над 2 cm.

Ако фиброаденомът се увеличи значително по размер или е симптоматичен, тогава е необходимо изрязване, за да се изключи злокачествена промяна и да се потвърди диагнозата. [14] Бързото нарастване на лезията поражда подозрение за филоиден тумор.

Въпреки че към днешна дата няма стандарт за медикаментозно лечение на фиброаденоми, съществуват доказателствени проучвания, които са постигнали благоприятен ефект.

- В проучването KARISMA (2021 г.), нискодозов тамоксифен (антиестроген) от 2.5-5 мг за период от 6 месеца има благоприятен ефект върху плътността на гърдата при жени преди менопауза като може да я понижи 14-20%. Терапията била с минимални нежелани лекарствени реакции (нощни изпотявания, мускулни крампи, топли вълни) в сравнение със стандартната доза от 20 мг за 5 години (при лечение на злокачествени образувания на млечната жлеза), при която поради дългосрочният прием се проявяват по-сериозни странични ефекти - вагинални промени, тромбози и др. [15]

В доза от 5 мг за 3 години, тамоксифен е показан за лечение на високо-рискови лезии/преканцерози - атипична дуктална/лобуларна хиперплазия и дуктален карцином ин ситу. [24]

В друго проучване на 13 303 жени (NSABP Breast Cancer Prevention trial) са показани резултати с 29% намаляване на риска от ненужни биопсии при доброкачествени заболявания (23% при фиброаденом).[16] Лечението с нискодозов тамоксифен има много добър ефект при хронична болка в млечните жлези (масталгия). [17]

При високо-рискови пациенти над 35 годишна възраст, с риск над 20%, и наличие на фиброаденом, може да се проведе хормонална терапия с Тамоксифен.[18] Какво представлява оценка на риска?

- В друго проучване, проведено през 2021 г. учени изследвали ефектите на метформин (лекарство за намаляване на кръвната захар и инсулин), характеризиращо се с антиестрогенови и анти-пролиферативни свойства при лечение на фиброаденом. В доза от 1000 мг дневно за 6 месеца при малки и/или множествени фиброаденоми с размери 7-10мм се установила до 50% намаляване на размера. При по-големи тумори също се демонстрирал благоприятен ефект. Нежелани лекарствени реакции от прием на метформин: понижаване на витамин Б12, болки в корема при някои жени.[19]

- Алтернативно, билкови екстракти от вечерна иглика и витекс агнус кастус в редица проучвания са показали благоприятен ефект за стабилизиране на обикновени фиброаденоми.  

Комплексен фиброаденом - BI-RADS 3/4

Комплексните фиброаденоми се представят като образувания при палпаторен преглед или като възелчета при мамография или ултразвук. Въпреки това, при патология, те съдържат други пролиферативни промени, като склерозираща аденоза, епителна хиперплазия на канала, епителна калцификация или папиларни апокринни промени. [20] Те са свързани с леко повишен риск от рак, когато са налице мултицентрични пролиферативни промени в околната жлезиста тъкан.

Подходящото лечение на сложни фиброаденоми е спорно. Докато някои смятат, че сложните фиброаденоми изискват пълно отстраняване за хистологично изследване, други предполагат, че те могат да бъдат наблюдавани консервативно с медикаменти след основна биопсия.[20] В една серия от 401 фиброаденоми, 63 (15,7 процента) се считат за комплексни. При средно проследяване от две години, инвазивен карцином е открит само при 1 от 63 пациенти; нейната първоначална основна биопсия е показала атипична лобуларна хиперплазия (ALH), която се счита за високо-рискова лезия.

Има няколко фактора, които увеличават подозрението за филоден тумор или бъдещо злокачествено заболяване. Те включват стромални митози, стромален свръхрастеж, ядрен плеоморфизъм, фрагментация, и инфилтрация на мастна тъкан. Американското дружество на хирурзите на гърда препоръчва хирургично отстраняване в тези случаи.[21]

Гигантски фиброаденоми  —  Препоръчва се хирургично отстраняване. Основното предизвикателство за патолога е да ги разграничи от филодните тумори. Филодните тумори имат повече клетъчен стромален компонент от фиброаденомите.

Ювенилни фиброаденоми  —  Ювенилните фиброаденоми се срещат при млади жени на възраст между 10 и 18 години. Те могат да се различават по представяне и лечение от фиброаденоми при възрастни.

Аденоми  —  Аденомите са епителни образувания на гърдата. Те се отличават от фиброаденомите по оскъдни стромални елементи. Аденомите се делят на две основни групи: тубуларни и лактиращи аденоми. Лактиращите аденоми се появяват често по време на бременност. Те са добре ограничени и лобулирани. Въпреки че може да изискват изрязване поради техния размер, те нямат злокачествен потенциалТубуларният аденом е рядка доброкачествено новообразувание на гърдата при жени в пременопауза.[22] Образните или цитологичните характеристики не са специфични; и често се налага хирургично изрязване. 

Показания при кор биопсия и вакуум-асистирана биопсия

Ако фиброаденомът се отстрани веднъж, има ли вероятност той да се появи отново?

Да, възможно е. Фиброаденомите имат склонност да се появяват отново в едната или двете гърди. Това може да се дължи на повтарящите се мутации в MED12 гена ("рецидиващ ген"), който е установен най-често при фиброаденоми, миоми и филоидни тумори.[27]

Трябва ли фиброаденомите да бъдат отстранени?

Лекарите могат да препоръчат отстраняване на фиброаденома, ако той е голям, болезнен или подозрителен. Това обаче не винаги е така. Много фиброаденоми се свиват или изчезват без лечение.

Как мога да предотвратя появата на фиброаденоми?

За съжаление не можете да направите нищо, за да намалите риска от фиброаденоми. Въпреки това можете да предприемете тези стъпки, за да намалите риска от рак на гърдата:

  • Извършвайте редовни прегледи на гърдите си.
  • Преглед при мамолог и оценка на риска поне веднъж годишно. Разчитане на резултати от мамография не означава мамологичен преглед (оценка на рискови фактори + клиничен преглед + образна диагностика (ехография/мамография) + консултация).
  • Провеждайте редовни мамографски прегледи (като започнете от 45-годишна възраст, но и по-рано, ако сте с висок риск). 
  • Не пийте алкохол. Ако го правите, консумирайте умерено. Не пушете цигари.
  • Хранете се балансирано - консумирането на храни с висок гликемичен индекс може да направи гърдата Ви по-плътна и рискова, а също така повишената киселинност в храната (млечни продукти, месо) се свързва с по-висок риск от някои типове агресивен рак на гърдата като тройно-негативен тип рак на гърдата.  
  • Спортувайте редовно (поне 30 мин дневно)
  • Поддържайте здравословно за Вас тегло.

Кога трябва да посетя мамолог, ако опипвам бучка в гърдата?

Трябва да се обадите на Вашия мамолог, ако имате следните симптоми:

  • бучка в гърдата, която се променя или увеличава
  • новооткрита бучка в гърдата
  • Изтичане на секрет от зърното или обрив.

Откриването на бучка в гърдата може да е плашещо, но повечето бучки не са ракови. След като разберете какво е усещането за фиброаденом, можете бързо да забележите всякакви подозрителни промени и да разпознаете нови доброкачествени бучки. Повечето хора с фиброаденоми не се нуждаят от лечение. Някои бучки изчезват от само себе си, но никога не приемайте, че нова бучка е доброкачествена, без да я проверите!

Можете да направите преглед при мамолог онлайн или да запишете час

 

Автор на статията:

Д-р Иван Инков, CCB, CAS, ESCO Graduate

Посланик на Европейско Училище по Онкология за България;

Специалист по Онкомамология (Улм, Германия) и Торакална Онкология (Цюрих, Швейцария)

 

Литература

1. Berg, Wendie A., and Jessica WT Leung. Diagnostic Imaging: Breast E-Book. Elsevier Health Sciences, 2019.

2. Ajmal M, Khan M, Van Fossen K. Breast Fibroadenoma. [Updated 2022 Oct 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535345/

3. Li, Jia-wei & Zhang, Kai & Shi, Zhao-ting & Zhang, Xun & Xie, Juan & Liu, Jun-ying & Chang, Cai. (2018). Triple-negative invasive breast carcinoma: the association between the sonographic appearances with clinicopathological feature. Scientific Reports. 8. 10.1038/s41598-018-27222-6.

4. The American Society of Breast Surgeons. (https://breast360.org/topic/2015/10/24/fibroadenoma/) Fibroadenoma.

5. https://www.acr.org/Clinical-Resources/Reporting-and-Data-Systems/Bi-Rads

6. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15690-fibroadenomas-of-the-breast

7. Breast Tumours. WHO Classification of Tumours, 5th Edition, Volume 2, 2019

8. https://radiopaedia.org/articles/benign-and-malignant-characteristics-of-breast-lesions-at-ultrasound

9. NCCN Guidelines Version 1.2023. Breast Cancer Screening and Diagnosis

10. Moy L, Heller SL, Bailey L, D'Orsi C, DiFlorio RM, Green ED, Holbrook AI, Lee SJ, Lourenco AP, Mainiero MB, Sepulveda KA, Slanetz PJ, Trikha S, Yepes MM, Newell MS. ACR Appropriateness Criteria. Palpable Breast Masses. Expert Panel on Breast Imaging: J Am Coll Radiol. 2017;14(5S):S203.

11. Gumus H, Gumus M, Mills P, Fish D, Devalia H, Jones SE, Jones PA, Sever AR Clinically palpable breast abnormalities with normal imaging: is clinically guided biopsy still required? Clin Radiol. 2012;67(5):437. Epub 2011 Nov 25.

12. Lehman CD, Lee CI, Loving VA, Portillo MS, Peacock S, DeMartini WB. Accuracy and value of breast ultrasound for primary imaging evaluation of symptomatic women 30-39 years of age. AJR Am J Roentgenol. 2012;199(5):1169.

13. Littrup PJ, Freeman-Gibb L, Andea A, White M, Amerikia KC, Bouwman D, Harb T, Sakr W. Cryotherapy for breast fibroadenomas. Radiology. 2005;234(1):63.

14. Grady I, Gorsuch H, Wilburn-Bailey S. Long-term outcome of benign fibroadenomas treated by ultrasound-guided percutaneous excision. Breast J. 2008;14(3):275. Epub 2008 Apr 6.

15. Eriksson M, Eklund M, Borgquist S, et al. Low-dose tamoxifen for mammographic density reduction: a randomized controlled trial. J Clin Oncol. 2021;39:1899-1908.

16. Tan-Chiu E, Wang J, Costantino JP, et al: Effects of tamoxifen on benign breast disease in women at high risk for breast cancer. J Natl Cancer Inst 95:302-307, 2003.

17. Sinha, Mithilesh & Barman, Apurba & Sahu, Shantanu & Jha, Ashesh & Asharaf, Al. (2022). Tamoxifen in Mastalgia: A Meta-Analysis. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada. 44. 10.1016/j.jogc.2022.06.006. Objectives

18. AGO Recommendations for breast cancer: Breast Cancer Risk and Prevention (AGO 2023)

19. Alipour, S., Abedi, M., Saberi, A. et al. Metformin as a new option in the medical management of breast fibroadenoma; a randomized clinical trial. BMC Endocr Disord 21, 169 (2021). https://doi.org/10.1186/s12902-021-00824-4

20. Sklair-Levy M, Sella T, Alweiss T, Craciun I, Libson E, Mally B.Incidence and management of complex fibroadenomas.AJR Am J Roentgenol. 2008;190(1):214

21. American Society of Breast Surgeons. Official statement. Consensus guideline on concordance assessment of image-guided breast biopsies and management of borderline or high-risk lesions. 2016. Available at: https://www.breastsurgeons.org/docs/statements/Consensus-Guideline-on-Concordance-Assessment-of-Image-Guided-Breast-Biopsies.pdf (Accessed on April 29, 2020).

22. Efared B, SidibéIS, Abdoulaziz S, Hammas N, Chbani L, El Fatemi H. Tubular Adenoma of the Breast: A Clinicopathologic Study of a Series of 9 Cases.Clin Med Insights Pathol. 2018;11:1179555718757499. Epub 2018 Feb 5.

23. Sengupta S, Pal S, Biswas BK, Bose K, Phukan JP, Sinha A.Evaluation of Clinico-Radio-Pathological Features of Tubular Adenoma of Breast: a Study of Ten Cases with Histopathological Differential Diagnosis.Iran J Pathol. 2015;10(1):17.

24. DeCensi A, Puntoni M, Guerrieri-Gonzaga A, et al: Randomized placebo controlled trial of low-dose tamoxifen to prevent local and contralateral recurrence in breast intraepithelial neoplasia. J Clin Oncol 37:1629-1637, 2019.

25. Chang HY, Koh VCY, Md Nasir ND, Ng CCY, Guan P, Thike AA, Teh BT, Tan PH. MED12, TERT and RARA in fibroepithelial tumours of the breast. J Clin Pathol. 2020 Jan;73(1):51-56. doi: 10.1136/jclinpath-2019-206208. Epub 2019 Oct 29. PMID: 31662438.

26. Makinen, N., Mehine, M., Tolvanen, J., Kaasinen, E., Li, Y., Lehtonen, H.J., Gentile, M., Yan, J., Enge, M., Taipale, M., et al. (2011). MED12, the mediator complex subunit 12 gene, is mutated at high frequency in uterine leiomyomas. Science 334, 252–255.

27. Gonzalez CG, Akula S, Burleson M. The role of mediator subunit 12 in tumorigenesis and cancer therapeutics. Oncol Lett. 2022 Mar;23(3):74. doi: 10.3892/ol.2022.13194. Epub 2022 Jan 10. PMID: 35111243; PMCID: PMC8771631.

  • 1
  • 2
Prev Next

Какво е AI Woman Clinic Patient Cancer Guide?

17-07-2024 Hits:342 Рак на гърдата Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Какво е AI Woman Clinic Patient Cancer Guide?

AI Woman Clinic Patient Cancer Guide - Първият виртуален асистент за пациенти с женски онкологични заболявания.   Какво е AI Woman Clinic...

Read more

Разлика между киста и рак на гърдата

09-09-2023 Hits:6766 Фиброкистозна мастопатия Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Разлика между киста и рак на гърдата

    В тази статия ще получите информация относно: От какво се появява киста на гърдата? Видове кисти и техният риск от рак на...

Read more

Рак на гърдата: Рискови фактори, скрининг и превенция

23-08-2023 Hits:37708 Рискови фактори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Рак на гърдата: Рискови фактори, скрининг и превенция

  В тази статия ще получите информация относно: - На каква възраст и в кой ден от цикъла трябва да посетите мамолог; -...

Read more

Може ли фиброаденом да изчезне?

17-06-2023 Hits:24310 Доброкачествени тумори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Може ли фиброаденом да изчезне?

  В тази статия ще получите информация относно: Видове фиброаденоми - симптоми, причини, рискови фактори Как се диагностицират фиброаденомите? Как се различава фиброаденом от...

Read more

Критерии за генетично тестуване за мутация в BRCA1/BRCA2 гени

28-04-2021 Hits:4238 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Критерии за генетично тестуване за мутация в BRCA1/BRCA2 гени

  Индикации за изследване на гени за предразположеност (мутация в BRCA1/ BRCA2)и медико-генетична консултация, приети от National Comprehensive Cancer Network (NCCN) 1. Здрави...

Read more

Оценка на риска от рак на млечната жлеза

17-04-2021 Hits:4289 Рискови фактори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Оценка на риска от рак на млечната жлеза

Ракът на млечната жлеза (РМЖ) е най-честата форма на злокачествено заболяване и е водеща причина за смъртност сред жените, както...

Read more

Модели за оценка на риска от рак на гърда и яйчници

11-02-2021 Hits:3002 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Модели за оценка на риска от рак на гърда и яйчници

Моделите за определяне на риска от рак на млечната жлеза (РМЖ) и рак на яйчниците (овариален карцином - ОК) са...

Read more

Каква е разликата между абсолютен, пожизнен и относителен риск?

11-02-2021 Hits:3743 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Каква е разликата между абсолютен, пожизнен и относителен риск?

     Абсолютен риск   Пожизнен риск   Относителен риск   Абсолютният риск представлява вероятността един човек да бъде диагностициран с рак за определен период от време. Например...

Read more

Фактори, които повишават относителния риск от развитие на инвазивен карцином на …

11-02-2021 Hits:3595 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Фактори, които повишават относителния риск от развитие на инвазивен карцином на млечната жлеза при жени

    Относителен риск  Рисков фактор   >4.0 • Възраст (над 65 г. в сравнение с < 65) • Атипична дуктална или лобуларна хиперплазия, потвърдена с биопсия •...

Read more

Прогностични фактори при рак на гърдата - класификация

15-08-2019 Hits:2365 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Прогностични фактори при рак на гърдата - класификация

Карциномът на гърдата е хетерогенно заболяване със значителни различия в клиничният ход и отговора спрямо прилаганото системно лечение. Това налага...

Read more

Поведение при карцином ин ситу - биология и патология

15-08-2019 Hits:17041 Рак на гърдата Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Поведение при карцином ин ситу - биология и патология

Дуктален карцином ин ситу, болест на пейджет на гърдата, лобуларен карцином на гърдата, микрокалцификати в гърдата

Read more

Промени в гърдата, свързани с процедури за промяната на пола

12-08-2019 Hits:5398 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Промени в гърдата, свързани с процедури за промяната на пола

Смяната на пола е изява на свободната воля на индивида и реалност, която трябва да бъде познавана от лекарите занимаващи...

Read more

Пубертетна макромастия

12-08-2019 Hits:3807 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Пубертетна макромастия

След достигане на нормалните си размери през пубертета, гърдите може да продължат да нарастват, едностранно или двустранно, и след 1-2...

Read more

Преждевременно развитие на млечната жлеза (телархе)

12-08-2019 Hits:5321 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Преждевременно развитие на млечната жлеза (телархе)

Доброкачествен процес, характеризиращ се с развитие на гърдата преди 8 годишна възраст.

Read more

Макромастия в периода на новороденото

12-08-2019 Hits:3133 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Макромастия в периода на новороденото

Обяснява се с усилена секреторна активност под въздействието на майчините и детски хормони. Клинично гърдата е с размерите на...

Read more

Хипоплазия на млечна жлеза

12-08-2019 Hits:6813 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Хипоплазия на млечна жлеза

Характеризира се като тежко недоразвитие на млечната жлеза с изразена редукция в обема и покривната тъкан.

Read more

Гинекомастия и секрет от зърното

12-08-2019 Hits:17869 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Гинекомастия и секрет от зърното

Гинекомастия обикновено се появява през пубертета при момчетата, с болки в зърната и гърдата, мастно топче на гърдата.

Read more

Секреция от зърното - причини и видове

12-08-2019 Hits:46819 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Секреция от зърното - причини и видове

Спонтанното изтичане на секрет от мамилата може да се дължи на някои заболявания на млечната жлеза, невроендокринен дисбаланс, прием на...

Read more

Болка в гърдата и рак на млечната жлеза

12-08-2019 Hits:22656 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гърдата и рак на млечната жлеза

Ракът на млечната жлеза рядко може да бъде причина за масталгия. Болката в гърдата, асоциираща се с РМЖ е нециклична...

Read more

Болка в гръдната стена

12-08-2019 Hits:22214 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гръдната стена

Мускулоскелетната болка почти винаги е едностранна (92 %) и се описва с напрежение върху специфичната област на гръдната стена. Болката ограничена...

Read more

Фиброза на млечната жлеза

12-08-2019 Hits:53775 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброза на млечната жлеза

Фиброза на гърдата се проявява с напрежение в гърдите, мускулни болки в гърдите. Може да се появи болка по средата...

Read more

Класификация на фиброкистозната мастопатия

12-08-2019 Hits:41823 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Класификация на фиброкистозната мастопатия

Фиброкистозната мастопатия се характеризира с напрежение в гърдите, стягане в гърдите, често се установяват кисти на гърдата или мастно топче...

Read more

Интракистичен карцином на млечната жлеза

09-08-2019 Hits:4054 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Интракистичен карцином на млечната жлеза

Той се отнася към редките тумори на гърдата (0.5 - 1.4 %).

Read more

Рак на гърдата - клиника

09-08-2019 Hits:10092 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Рак на гърдата - клиника

Първият симптом на карцинома на гърдата в 90 % от случаите е опипваща се, най-често неболезнена туморна формация в млечната...

Read more

Кисти на млечната жлеза - диагностика и лечение

31-07-2019 Hits:185823 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Кисти на млечната жлеза - диагностика и лечение

Кистите на млечната жлеза обикновено са безсимптомни, но понякога се проявяват със стягане в гърдите, а при възпаление може да...

Read more

Фиброкистична мастопатия - рискови фактори и патология

30-07-2019 Hits:122351 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброкистична мастопатия - рискови фактори и патология

Фиброкистичната мастопатия е състояние на гърдата, при което пациентите постъпват с оплаквания от тъпа болка в млечните жлези, стягане в...

Read more

Обръщане на зърното

28-07-2019 Hits:5331 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Обръщане на зърното

Среща се при около 2 % от населението при жените и най-често е двустранно. Независимо, че повечето документирани случаи са вродени...

Read more

Идиопатична асиметрия на гърдата

28-07-2019 Hits:4012 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Идиопатична асиметрия на гърдата

Преждевременното увеличение на гърдите може да бъде едностранно и да продължи с по-бърза честота поради неясни причини. В повечето случаи...

Read more

Рискови фактори при рак на гърдата

01-04-2016 Hits:67220 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Рискови фактори при рак на гърдата

Причини за рак на гърдата, злокачествен тумор на гърдата, за колко време се развива рак на гърдата, рак на гърдата...

Read more

Рак на гърдата при мъжа - патология и рискови фактори

10-03-2016 Hits:61740 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Рак на гърдата при мъжа - патология и рискови фактори

Рак на гърдата при мъжете симптоми, лимфни възли на гърдата, рак на гърдата стадии, причини за рак на гърдата.

Read more

Амазия, Аплазия, Ателия - характеристика и поведение

09-11-2014 Hits:12364 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Амазия, Аплазия, Ателия - характеристика и поведение

Амазия Амазия се характеризира с липса на млечна жлеза и наличие на мамило-ареоларен комплекс.

Read more

Хирургично лечение при гинекомастия

22-09-2014 Hits:38649 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Хирургично лечение при гинекомастия

Кандидати за хирургично лечение са пациенти с персистираща гинекомастия, неповлияваща се от медикаментозна терапия, особено в случаите с козметични и/или...

Read more

Следоперативни грижи при операция на гинекомастия

22-09-2014 Hits:24504 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Следоперативни грижи при операция на гинекомастия

Следоперативно се поставя суха или мазева превръзка ,като по преценка се използва антибиотичен унгвент (напр. Bactroban ).

Read more

Усложнения след операция при гинекомастия

22-09-2014 Hits:34062 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Усложнения след операция при гинекомастия

Следоперативно кървене Следоперативното кървене се появява, след като хирургичната интервенция е завършила и то може да бъде резултат от отпускането на...

Read more

Диагностика на гинекомастията

22-09-2014 Hits:39389 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Диагностика на гинекомастията

Псевдогинекомастията или липомастията се срещат често при мъже с наднормено тегло и трябва да се разграничават от истинската гинекомастия, която...

Read more

Гинекомастия - определение и класификация

16-09-2014 Hits:148292 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Гинекомастия - определение и класификация

Това е най-честата причина, поради която мъжете постъпват в клиниката по диагностика и лечение на заболявания на гърдата.

Read more

Пълна липса на млечна жлеза и мамила - амастия

03-09-2014 Hits:9942 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Пълна липса на млечна жлеза и мамила - амастия

Пълната липса на млечна жлеза и мамила е израз на вродена ектодермална дисплазия и е една от най-редките аномалии.

Read more

Болка в гърдата - масталгия

11-07-2014 Hits:123309 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гърдата - масталгия

Болките в гърдата са вторият по честота симптом, поради който жените търсят лекарска консултация.

Read more

Псевдоангиоматозна хиперплазия

23-09-2013 Hits:17775 Доброкачествени тумори BreastUnit - avatar BreastUnit

Псевдоангиоматозна хиперплазия

Псевдоангиоматозната хиперплазия (PASH) е процес, който се характеризира с хормоно-зависими стромални промени на гърдата, причинени от пролиферация на миофибробласти, изглеждащи...

Read more

Фиброаденом - клиника и поведение

23-09-2013 Hits:283906 Доброкачествени тумори BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброаденом - клиника и поведение

СЗО определя фиброаденома като „дискретен доброкачествен тумор, който се състои от съединителна тъкан и епителна пролиферация”.

Read more

Мастна некроза

23-09-2013 Hits:13021 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Мастна некроза

Тя се открива в по-големи млечни жлези, при анамнеза за предхождаща травма или патологични процеси, провокиращи възпалителна или некротична дегенерация.

Read more

Галактоцеле

23-09-2013 Hits:10630 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Галактоцеле

Галактоцелето се определя най-често като специфичен клиничен синдром, който се проявява с болезнено увеличение на гърдата с продължителност от няколко...

Read more

Хроничен субареоларен абсцес

23-09-2013 Hits:11916 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Хроничен субареоларен абсцес

Най-често възниква като резултат от задръжка на секрет в дилатирани млечни синуси, епитела на които е претърпял плоскоклетъчна метаплазия.

Read more

Туберозна гърда

23-09-2013 Hits:10531 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Туберозна гърда

Туберозната млечна жлеза е термин, който за първи път е описан от Rees и Aston през 1976 г.

Read more

Синдром на Poland

23-09-2013 Hits:18161 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Синдром на Poland

Синдромът на Поланд или още наричан в литературата като ребрено – мускулен дефект представлява сложен генетично-обусловен комплекс от вродени аномалии.

Read more

Полителия и полимастия

23-09-2013 Hits:17017 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Полителия и полимастия

Допълнителна млечна жлеза (полимастия) и/или допълнително зърно се характеризират с увеличен брой мамили (“poly”-много, “theles” - зърно) или увеличен брой...

Read more

Болест на Bowen (Плоскоклетъчен карцином ин ситу на кожата)

17-09-2013 Hits:11010 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болест на Bowen (Плоскоклетъчен карцином ин ситу на кожата)

Болест на Боуен е интраепителен плоскоклетъчен карцином на кожата ин ситу със специфични клинични характеристики. Симптомите включват силно зачервяване на...

Read more

Екзема на гърдата

17-09-2013 Hits:12602 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Екзема на гърдата

Тя най-често е двустранна, лезиите не са рязко ограничени и нямат надигнат ръб.

Read more

Коричка на зърното

17-09-2013 Hits:30677 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Коричка на зърното

Този симптом се представя с изсъхнали секреции, които се обрауват най-често при ретракция на зърното.

Read more

Патологична секреция от зърното

17-09-2013 Hits:11684 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Патологична секреция от зърното

Касае се за едностранно, по-често спонтанно, с интермитентен характер изтичане на течност, водеща началото си най-често от един канал.

Read more

Галакторея

17-09-2013 Hits:18292 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Галакторея

Терминът galactorrhea произлиза от гръцките думи „galaktos” – мляко и “rheo” – тека и с него се означава нефизиологичната лактация...

Read more

Нециклична масталгия

17-09-2013 Hits:51259 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Нециклична масталгия

Болката извън менструален цикъл се среща както при пременопаузални, така и при постменопаузални пациентки.

Read more

Циклична масталгия

17-09-2013 Hits:66526 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Циклична масталгия

Болката по време на цикъл най-често се проявява по време на късната лутеална фаза на менструалния цикъл и се облекчава...

Read more

mapБул.Свети Наум 51, 1164, София, България

mapТел: 0883427500