Гинекомастия - определение и класификация

Гинекомастия симптоми, бучка в гърдата при мъжете, какво е гинекомастия, гинекомастия лечение, заболявания на мъжката гърда, увеличена гърда при мъжеТова е най-честата причина, поради която мъжете постъпват в клиниката по диагностика и лечение на заболявания на гърдата.

 

Гинекомастията представлява уголемяване на млечните жлези при мъжете в резултат на абнормена пролиферация на жлезната тъкан, проявяваща се като палпируема твърда формация. Обикновено е двустранна, но може да бъде и едностранна.

Състоянието може да се прояви самостоятелно или да съпътства различни други болестни процеси (туморни, инфекциозни, токсични и др.). То може да засегне всички възрастови групи.

В своето развитие гинекомастията преминава през три върхови периода:

  • неонатален период
  • по време на пубертета
  • възрастни мъже

Смята се, че около 60% до 90 % от новородените имат преходна гинекомастия, която най-често се дължи на трансплацентарно предаване на естрогени от майката на плода. Неонаталната гинекомастия регресира напълно в края на първата година. В пубертета уголемяването на гърдата засяга 48-64 % от момчетата, като за най-ранно настъпваща възрастсе счита 10 годишната, а пикът на проява е от 13-14 години, след което настъпва спад в края на пубертета. Най-високата честота на изява на това заболяване е между 50-80 години.

Хистологична и цитологична характеристика

Хистологичният модел на гинекомастията прогресира от ранна, активна до постепенно неактивна, инволутивна фаза. Тази прогресия не е свързана с етилогията и е наблюдавана дори при продължително хормонално въздействие. В активната или флоридна фаза, има пролиферация на канали с активна епителна пролиферация и хиперплазия на перидуктална строма. Мултиплицирането, разклоняването и удължаването на каналите се съпътства с развитие на дуктална пролиферация. Може също да има наличие на перидуктална или по-широко разпространена инфилтрация на плазматични клетки, лимфоцити големи мононуклеарни клетки. Когато се достигне неактивната фаза, се наблюдава атрофия на дукталния епител с преобладаваща фиброза. Тъй като процесът преминава в неактивната фаза, уголемената гърда може да намали своите размери, но е малко вероято гинекомастията да регресира напълно, поради оставащата плътна фиброзна тъкан.

Гинекомастия симптоми, бучка в гърдата при мъжете, какво е гинекомастия, гинекомастия лечение, заболявания на мъжката гърда, увеличена гърда при мъже

Образуването на лобули се среща само след продължителна естрогенова стимулация или при синдром на Klinefelter, въпреки че Anderson и Gram описват 6 случая на фокална лобуларна формация при 76 хирургични резекции, въз основа на които те не успяли да открият източника на естрогеновата стимулация и решили, че естрогените нямат връзка с образуването на ацините.

Цитологично гинекомастията показва значителна вариация.

 

Можете да направите преглед при мамолог онлайн или да запишете час

 

 

Съществуват данни за наличие на атипична дуктална хиперплазия (АДХ) при гинекомастия. Наблюдавани са парциални включвания на дукталните пространства от равномерно разположени клетки с малки кръгли ядра и бледа цитоплазма. Тъй като мъжката гърда е съставена само от канали, точните критерии за АДХ не могат да бъдат приложени напълно, но все пак те трябва да бъдат адаптирани към непълно развит процес. При наличие на АДХ в гърдата, трябва да се извърши тотална мастектомия, поради последващия риск за развитие на карцином на гърдата.

Етиология и класификация на гинекомастията

Водещ в етиопатогенезата на заболяването е хормоналният дисбаланс между андрогени и естрогени, като в над 35% от случаите е налице тестикулна недостатъчност.

Този дисбаланс е между стимулиращият ефект на естрогена и съответно от инхибиращия ефект на андрогена. Естрогените стимулират дукталната епителна пролиферация, дукталната елонгация и разклоняване, пролиферация на перидукталните фибробласти и увеличаване на васкуларитета. Отговорът от експозицията на мъжката гърда от естрогени е подобен на този при млечната жлеза при жената.

Тестисите отделят само 6-10 мг естрадиол и 2.5 мг естрон на ден. Тъй като това включва само една малка част от естрогените при конверсия (т.е. 15% от естрадиол и 5% от естрон), а останалата част на естрогена при мъжете се получава от екстрагландуларната трансформация на тестостерон и андростендион до естрон и естрадиол под действие на ензима ароматаза, което се извършва предимно в мускули, кожа и мастна тъкан. По този начин, всеки случай на излишък на естроген от свръхпроизводството към периферната трансформация на андрогени може да инициира развитието на жлезата.

Особено значение има при едностранната гинекомастия и вродената повишена мастна тъканна чувствителност на млечната жлеза към нормалното количество естрогени, циркулиращи в кръвта. Високите стойности на соматотропен хормон (STH) също имат хиперпластичен ефект върху жлезната тъкан на гърдата. В някои случаи (след психотравма, епилепсия, менингоенцефалит) за развитието на заболяването имат и неврогенни фактори.

Класификация на гинекомастията

1. Тип I (пубертетна или доброкачествена адолесцентна хипертрофия на гърдата)

Клинично се представя като плътна субареоларна формация с диаметър от 2 до 5 см. Често тя може да бъде болезнена, но в 90% от случаите претърпява спонтанна регресия за 1-2 години. Повечето автори определят тази гинекомастия като физиологична. Тя се среща през пубертета и засяга до 60% от момчетата. По време на този период се наблюдава повишение на лутеинизиращия (LH) и фоликулостимулиращия (FSH) хормони при свързване на растежния хормон и инсулино-подобния растежен фактор-1 (IRF-1), които стимулират тестостероновата продукция в Лайдиговите клетки. Нивата на естрогена се увеличават тройно достигайки своя връх по-рано от концентрациите на тестостерона и постепенно се увеличават като достигат ниво на концентрация до над 30-пъти. Обаче остава неизяснено дали гинекомастията възниква в резултат на забавената тестостеронова продукция, временното повишаване на ароматазната активност, различната чувствителност към естроген или в резултат на комбинация от трите фактори.

2. Тип II. Патологична

Въпреки че гинекомастията е идиопатична в 50 % от пациентите, патологичната гинекомастия се причинява от увеличената концентрация на естроген и намаленото производство на тестостерон при свързване с повишената ароматизация.

Понижена андрогенна активност се среща при:

  1. Намалена продукция на андрогени
  2. Увеличена концентрация на секс-хормон, свързващ глобулините (SHBG)
  3. Андроген рецепторен антагонист

Увеличените нива на естроген се срещат при:

  1. Увеличена ароматизация на адрогени към естрогени
  2. Увеличени андрогенни прекурсори (дехидроепиандростерон (DHEA) и андростендион
  3. Повишени нива на SHBG, който свързва тестостерона и по този начин благоприятства за повишената активност на естрогените
  4. Естроген рецепторен агонист.

Патологичната гинекомастия представлява едностранно или по-често двустранно (52 - 75%), обикновено неболезнено увеличение на паренхима на гърдата. Размерите могат да варират като изпъкналостта ѝ над повърхността на гръдния кош може да бъде от 1,5 до 6 см, а диаметърът в основата на гърдата от 4 до 15 см. Мамилите почти винаги са уголемени. Еволюцията на заболяването най-често има тласъчен характер, с периодично нарастване и намаляване на жлезния паренхим. Според обуславящите я причини Тип II гинекомастията може да бъде:

            а)Идиопатична. В 25 -50% от случаите причините за уголемяване на жлезите не могат да бъдат установени.

            б)Гинекомастия при някои вродени заболявания: хипогонадизъм (първичен и вторичен); псевдохермафродизъм и др.

Първичният хипогонадизъм се дължи най-често вследствие на орхит, поради заушка; травма, цитотоксична химиотерапия или вродена аномалия, такава като синдром на Klinefelter, при която е налице хормонален дисбаланс, водещ до гинекомастия. Понижените нива на тестостерона увеличават нивата на серумния лутеинизиращ хормон (LH). Излишъкът на LH стимулира ензима ароматаза в тестикулните клетки на Лайдиг, което води до продукция на повече естроген от тестостерон. Освен това, периферната ароматизация на надбъбречните андрогени, андростендион до естроген, остава непроменена. Около 80 % от пациентите със синдром на Klinefelter (хромозомна аномалия с генотип XXY, дължаща се на неправилно свързване на родителните хромозоми) развиват гинекомастия. Вторичният хипогонадизъм, който се развива в резултат на аномалия в хипоталамуса или хипофизата, е рядка причина за гинекомастия. Тези пациенти имат понижена продукция на LH, резултираща в понижена концентрация на тестостерон и естрадиол в тестиса при продължителна ароматизация на андрогените от надбъбречния кортекс.

Гинекомастия симптоми, бучка в гърдата при мъжете, какво е гинекомастия, гинекомастия лечение, заболявания на мъжката гърда, увеличена гърда при мъже

            в)Съпътстваща редица други заболявания като: синдром на Klinefelter(първичен хипогонадизъм); феминизиращата форма на адрено-гениталния синдром; злокачествени тумори; левкемия; хемофилия; хроничен глумерулонефрит; хипертиреоидизъм; чернодробна цироза и др.

Много тумори, които отделят хормони, могат да бъдат свързани с гинекомастия. Тератомите и семиномите при тестиса, могат да продуцират достатъчно количество естрогени, които да доведат до гинекомастия. В едно проучване от 636 пациенти с тестикуларен тумор, 10 %от тях са презентирали екстратестикуларни оплаквания и гинекомастия или масталгия (болка в гърдата) като вторична причина. Бронхогенният карцином се характеризира с продукция на ектопичен хормон и може също да произвежда хормони с естрогенова активност.

Човешкият хорион гонадотропин (HCG) – продуциращи тумори имат връзка с гинекомастията. HCGимат подобно действие като LHи стимулират клетките на Лайдиг за производство на естрадиол. Туморите, които отделят HCGса главно тестикуларни герминативно-клетъчни тумори, карцином на белия дроб, карцином на черния дроб и стомашен карцином.

Други състояния, свързани с гинекомастия са хронична бъбречна недостатъчност, цироза на черния дроб, хипертиреоидизъм и малнутриция.

Мъжете, които се намират в краен стадий на бъбречно заболяване имат понижени нива на тестостерон и повишени гонадотропни хормони, които предизвикват уголемяване на млечната жлеза. Гинекомастията при цироза се среща поради нарушен катаболизъм на андрогените, които се конвертират в естрогени в периферната тъкан. Хипертиреоидизмът увеличава ароматазната активност и нивата на SHBG. SHBG свързва андрогените, позволявайки по-високи свободни нива на естрогените, които действат както въху периферната тъкан, така и върху гърдата. Малнутрицията (недохранването) и глада намаляват гонадотропните хормони и тестостероновите нива и при допълнително захранване, концентрацията на естрадиол изпреварва покачването на гонадотропни хормони и тестостерон, и предизвиква гинекомастия.

Гинекомастия симптоми, бучка в гърдата при мъжете, какво е гинекомастия, гинекомастия лечение, заболявания на мъжката гърда, увеличена гърда при мъже

            г)След прием на някои медикаменти: амфетамини; анаболни стероиди; естрогени; кортикостероиди; дигиталисови препарати; алкилиращи цитостатици; резерпин; инсулин; антидепресанти; метадон и някои наркотици (марихуана).

При лечение на авансирал простатен карцином, известният лекарствен препарат диетилстилбестрол може да индуцира гинекомастия.

3. Тип III. Псевдогинекомастия при общо затлъстяване (обезитас)

Увеличението на мастната тъкан без истинско разрастване на жлезния паренхим се нарича още и липомастия.

4. Тип IV. Псевдогинекомастия дължаща се на хипертрофия на m.pectoralis major.

Класификация на гинекомастията.

Автори

Класификация

Nydick 1961

Жлезната тъкан е ограничена до ретроареоларната област

Жлезната тъкан се простира до ръба на ареолата

Увеличаване на обема на жлезата до ръба на ареолата

Tanner 1971

Стадий I – мамилата проминира

Стадий II – обемът на гърдата и мамилата са леко увеличени и диаметърът на ареолата нараства

Стадий III - Допълнително нарастване на гърдата и ареолата без отделяне на краищата им

Стадий IV – Ареолата и мамилата са уголемени и формират вторична издутина над гърдата

Стадий V – Има изпъкналост на мамилата след ретракция на ареолата от повърхността на гърдата

Simon 1973

Малко видимо уголемяване на гърдите, без отпускане на кожата

Умерено уголемяване на гърдите без отпускане на кожата

Умерено уголемяване на гърдите с отпускане на кожата

Значително уголемяване на гърдите

   

Cohen 1987

Гландуларна гинекомастия

Гландуларна гинекомастия с птоза

Адипозна гинекомастия

Адипозна гинекомастия с наличие на жлезист компонент

Rohrich 2003

Стадий I - Минимална хипертрофия (<250 г от гръдната тъкан) без птоза

Стадий II - Умерена хипертрофия (200-500 г от гръдната тъкан) без птоза

Стадий III - остра хипертрофия (>500 г от гръдната тъкан) + Стадий I и птоза

Стадий IV – остра хипертрофия + Стадий II и птоза

 

Генетични модификации при гинекомастия

Както вече споменахме, гинекомастията е състояние, което се развива вследствие на дисбаланс между нивата в концентрациите на андрогените и естрогените при млечната жлеза у мъжа. Функцията на ароматазния цитохром P45019 ( ароматаза CYP19) е важна при поддържане на този баланс. Ензимът цитохром P450 конвертира андрогените андростендион и тестостерон до естрон и етрадиол. Тази трансформация се развива предимно в подкожната мастна тъкан и костите, и при мъже с гинекомастия в стромалните клетки на гърдата.

 

Литература:

1.Василев В., Байчев Г., Инков И. Доброкачествени заболявания на гърдата при мъжа. В: Заболявания на гърдата при мъжа, Г. Байчев, В. Василев, И. Инков, Н. Кючуков (ред.). Спектър София 2014 г.

2.Chinyama CN. Chapter 15: Male Breast Lesions. In: Benign Breast Diseases, 2nd edition, Chinyama CN. (Ed.). Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2014

3.Cordova A., Moschella F. Algorithm for clinical evaluation and surgical treatment of gynaecomastia. Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2008), 61, 41-49

4.Mansel RE., Webster DJT., Sweetland HM. Chapter 16: The Male Breast. In: Benign Disorders and Diseases of the Breast, 3rd edition. Elsevier Limited 2009

5.Sanders ME., and Simpson JF. Chapter 11: The Male Breast. In: Breast Pathology, Vol. 6. Demos Medical Publishing 2014

 

  • 1
  • 2
Prev Next

Какво е AI Woman Clinic Patient Cancer Guide?

17-07-2024 Hits:342 Рак на гърдата Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Какво е AI Woman Clinic Patient Cancer Guide?

AI Woman Clinic Patient Cancer Guide - Първият виртуален асистент за пациенти с женски онкологични заболявания.   Какво е AI Woman Clinic...

Read more

Разлика между киста и рак на гърдата

09-09-2023 Hits:6779 Фиброкистозна мастопатия Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Разлика между киста и рак на гърдата

    В тази статия ще получите информация относно: От какво се появява киста на гърдата? Видове кисти и техният риск от рак на...

Read more

Рак на гърдата: Рискови фактори, скрининг и превенция

23-08-2023 Hits:37713 Рискови фактори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Рак на гърдата: Рискови фактори, скрининг и превенция

  В тази статия ще получите информация относно: - На каква възраст и в кой ден от цикъла трябва да посетите мамолог; -...

Read more

Може ли фиброаденом да изчезне?

17-06-2023 Hits:24314 Доброкачествени тумори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Може ли фиброаденом да изчезне?

  В тази статия ще получите информация относно: Видове фиброаденоми - симптоми, причини, рискови фактори Как се диагностицират фиброаденомите? Как се различава фиброаденом от...

Read more

Критерии за генетично тестуване за мутация в BRCA1/BRCA2 гени

28-04-2021 Hits:4239 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Критерии за генетично тестуване за мутация в BRCA1/BRCA2 гени

  Индикации за изследване на гени за предразположеност (мутация в BRCA1/ BRCA2)и медико-генетична консултация, приети от National Comprehensive Cancer Network (NCCN) 1. Здрави...

Read more

Оценка на риска от рак на млечната жлеза

17-04-2021 Hits:4292 Рискови фактори Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Оценка на риска от рак на млечната жлеза

Ракът на млечната жлеза (РМЖ) е най-честата форма на злокачествено заболяване и е водеща причина за смъртност сред жените, както...

Read more

Модели за оценка на риска от рак на гърда и яйчници

11-02-2021 Hits:3003 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Модели за оценка на риска от рак на гърда и яйчници

Моделите за определяне на риска от рак на млечната жлеза (РМЖ) и рак на яйчниците (овариален карцином - ОК) са...

Read more

Каква е разликата между абсолютен, пожизнен и относителен риск?

11-02-2021 Hits:3743 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Каква е разликата между абсолютен, пожизнен и относителен риск?

     Абсолютен риск   Пожизнен риск   Относителен риск   Абсолютният риск представлява вероятността един човек да бъде диагностициран с рак за определен период от време. Например...

Read more

Фактори, които повишават относителния риск от развитие на инвазивен карцином на …

11-02-2021 Hits:3598 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Фактори, които повишават относителния риск от развитие на инвазивен карцином на млечната жлеза при жени

    Относителен риск  Рисков фактор   >4.0 • Възраст (над 65 г. в сравнение с < 65) • Атипична дуктална или лобуларна хиперплазия, потвърдена с биопсия •...

Read more

Прогностични фактори при рак на гърдата - класификация

15-08-2019 Hits:2365 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Прогностични фактори при рак на гърдата - класификация

Карциномът на гърдата е хетерогенно заболяване със значителни различия в клиничният ход и отговора спрямо прилаганото системно лечение. Това налага...

Read more

Поведение при карцином ин ситу - биология и патология

15-08-2019 Hits:17042 Рак на гърдата Д-р Иван Инков - avatar Д-р Иван Инков

Поведение при карцином ин ситу - биология и патология

Дуктален карцином ин ситу, болест на пейджет на гърдата, лобуларен карцином на гърдата, микрокалцификати в гърдата

Read more

Промени в гърдата, свързани с процедури за промяната на пола

12-08-2019 Hits:5398 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Промени в гърдата, свързани с процедури за промяната на пола

Смяната на пола е изява на свободната воля на индивида и реалност, която трябва да бъде познавана от лекарите занимаващи...

Read more

Пубертетна макромастия

12-08-2019 Hits:3808 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Пубертетна макромастия

След достигане на нормалните си размери през пубертета, гърдите може да продължат да нарастват, едностранно или двустранно, и след 1-2...

Read more

Преждевременно развитие на млечната жлеза (телархе)

12-08-2019 Hits:5321 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Преждевременно развитие на млечната жлеза (телархе)

Доброкачествен процес, характеризиращ се с развитие на гърдата преди 8 годишна възраст.

Read more

Макромастия в периода на новороденото

12-08-2019 Hits:3134 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Макромастия в периода на новороденото

Обяснява се с усилена секреторна активност под въздействието на майчините и детски хормони. Клинично гърдата е с размерите на...

Read more

Хипоплазия на млечна жлеза

12-08-2019 Hits:6814 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Хипоплазия на млечна жлеза

Характеризира се като тежко недоразвитие на млечната жлеза с изразена редукция в обема и покривната тъкан.

Read more

Гинекомастия и секрет от зърното

12-08-2019 Hits:17872 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Гинекомастия и секрет от зърното

Гинекомастия обикновено се появява през пубертета при момчетата, с болки в зърната и гърдата, мастно топче на гърдата.

Read more

Секреция от зърното - причини и видове

12-08-2019 Hits:46831 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Секреция от зърното - причини и видове

Спонтанното изтичане на секрет от мамилата може да се дължи на някои заболявания на млечната жлеза, невроендокринен дисбаланс, прием на...

Read more

Болка в гърдата и рак на млечната жлеза

12-08-2019 Hits:22660 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гърдата и рак на млечната жлеза

Ракът на млечната жлеза рядко може да бъде причина за масталгия. Болката в гърдата, асоциираща се с РМЖ е нециклична...

Read more

Болка в гръдната стена

12-08-2019 Hits:22218 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гръдната стена

Мускулоскелетната болка почти винаги е едностранна (92 %) и се описва с напрежение върху специфичната област на гръдната стена. Болката ограничена...

Read more

Фиброза на млечната жлеза

12-08-2019 Hits:53778 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброза на млечната жлеза

Фиброза на гърдата се проявява с напрежение в гърдите, мускулни болки в гърдите. Може да се появи болка по средата...

Read more

Класификация на фиброкистозната мастопатия

12-08-2019 Hits:41824 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Класификация на фиброкистозната мастопатия

Фиброкистозната мастопатия се характеризира с напрежение в гърдите, стягане в гърдите, често се установяват кисти на гърдата или мастно топче...

Read more

Интракистичен карцином на млечната жлеза

09-08-2019 Hits:4055 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Интракистичен карцином на млечната жлеза

Той се отнася към редките тумори на гърдата (0.5 - 1.4 %).

Read more

Рак на гърдата - клиника

09-08-2019 Hits:10093 Рак на гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Рак на гърдата - клиника

Първият симптом на карцинома на гърдата в 90 % от случаите е опипваща се, най-често неболезнена туморна формация в млечната...

Read more

Кисти на млечната жлеза - диагностика и лечение

31-07-2019 Hits:185838 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Кисти на млечната жлеза - диагностика и лечение

Кистите на млечната жлеза обикновено са безсимптомни, но понякога се проявяват със стягане в гърдите, а при възпаление може да...

Read more

Фиброкистична мастопатия - рискови фактори и патология

30-07-2019 Hits:122364 Фиброкистозна мастопатия BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброкистична мастопатия - рискови фактори и патология

Фиброкистичната мастопатия е състояние на гърдата, при което пациентите постъпват с оплаквания от тъпа болка в млечните жлези, стягане в...

Read more

Обръщане на зърното

28-07-2019 Hits:5334 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Обръщане на зърното

Среща се при около 2 % от населението при жените и най-често е двустранно. Независимо, че повечето документирани случаи са вродени...

Read more

Идиопатична асиметрия на гърдата

28-07-2019 Hits:4013 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Идиопатична асиметрия на гърдата

Преждевременното увеличение на гърдите може да бъде едностранно и да продължи с по-бърза честота поради неясни причини. В повечето случаи...

Read more

Рискови фактори при рак на гърдата

01-04-2016 Hits:67221 Рискови фактори BreastUnit - avatar BreastUnit

Рискови фактори при рак на гърдата

Причини за рак на гърдата, злокачествен тумор на гърдата, за колко време се развива рак на гърдата, рак на гърдата...

Read more

Рак на гърдата при мъжа - патология и рискови фактори

10-03-2016 Hits:61742 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Рак на гърдата при мъжа - патология и рискови фактори

Рак на гърдата при мъжете симптоми, лимфни възли на гърдата, рак на гърдата стадии, причини за рак на гърдата.

Read more

Амазия, Аплазия, Ателия - характеристика и поведение

09-11-2014 Hits:12365 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Амазия, Аплазия, Ателия - характеристика и поведение

Амазия Амазия се характеризира с липса на млечна жлеза и наличие на мамило-ареоларен комплекс.

Read more

Хирургично лечение при гинекомастия

22-09-2014 Hits:38650 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Хирургично лечение при гинекомастия

Кандидати за хирургично лечение са пациенти с персистираща гинекомастия, неповлияваща се от медикаментозна терапия, особено в случаите с козметични и/или...

Read more

Следоперативни грижи при операция на гинекомастия

22-09-2014 Hits:24505 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Следоперативни грижи при операция на гинекомастия

Следоперативно се поставя суха или мазева превръзка ,като по преценка се използва антибиотичен унгвент (напр. Bactroban ).

Read more

Усложнения след операция при гинекомастия

22-09-2014 Hits:34062 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Усложнения след операция при гинекомастия

Следоперативно кървене Следоперативното кървене се появява, след като хирургичната интервенция е завършила и то може да бъде резултат от отпускането на...

Read more

Диагностика на гинекомастията

22-09-2014 Hits:39399 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Диагностика на гинекомастията

Псевдогинекомастията или липомастията се срещат често при мъже с наднормено тегло и трябва да се разграничават от истинската гинекомастия, която...

Read more

Гинекомастия - определение и класификация

16-09-2014 Hits:148300 Заболявания на гърдата при мъжа BreastUnit - avatar BreastUnit

Гинекомастия - определение и класификация

Това е най-честата причина, поради която мъжете постъпват в клиниката по диагностика и лечение на заболявания на гърдата.

Read more

Пълна липса на млечна жлеза и мамила - амастия

03-09-2014 Hits:9942 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Пълна липса на млечна жлеза и мамила - амастия

Пълната липса на млечна жлеза и мамила е израз на вродена ектодермална дисплазия и е една от най-редките аномалии.

Read more

Болка в гърдата - масталгия

11-07-2014 Hits:123319 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болка в гърдата - масталгия

Болките в гърдата са вторият по честота симптом, поради който жените търсят лекарска консултация.

Read more

Псевдоангиоматозна хиперплазия

23-09-2013 Hits:17776 Доброкачествени тумори BreastUnit - avatar BreastUnit

Псевдоангиоматозна хиперплазия

Псевдоангиоматозната хиперплазия (PASH) е процес, който се характеризира с хормоно-зависими стромални промени на гърдата, причинени от пролиферация на миофибробласти, изглеждащи...

Read more

Фиброаденом - клиника и поведение

23-09-2013 Hits:283915 Доброкачествени тумори BreastUnit - avatar BreastUnit

Фиброаденом - клиника и поведение

СЗО определя фиброаденома като „дискретен доброкачествен тумор, който се състои от съединителна тъкан и епителна пролиферация”.

Read more

Мастна некроза

23-09-2013 Hits:13026 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Мастна некроза

Тя се открива в по-големи млечни жлези, при анамнеза за предхождаща травма или патологични процеси, провокиращи възпалителна или некротична дегенерация.

Read more

Галактоцеле

23-09-2013 Hits:10633 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Галактоцеле

Галактоцелето се определя най-често като специфичен клиничен синдром, който се проявява с болезнено увеличение на гърдата с продължителност от няколко...

Read more

Хроничен субареоларен абсцес

23-09-2013 Hits:11917 Възпалителни заболявания BreastUnit - avatar BreastUnit

Хроничен субареоларен абсцес

Най-често възниква като резултат от задръжка на секрет в дилатирани млечни синуси, епитела на които е претърпял плоскоклетъчна метаплазия.

Read more

Туберозна гърда

23-09-2013 Hits:10532 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Туберозна гърда

Туберозната млечна жлеза е термин, който за първи път е описан от Rees и Aston през 1976 г.

Read more

Синдром на Poland

23-09-2013 Hits:18162 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Синдром на Poland

Синдромът на Поланд или още наричан в литературата като ребрено – мускулен дефект представлява сложен генетично-обусловен комплекс от вродени аномалии.

Read more

Полителия и полимастия

23-09-2013 Hits:17018 Аномалии в развитието и растежа на млечната жлеза BreastUnit - avatar BreastUnit

Полителия и полимастия

Допълнителна млечна жлеза (полимастия) и/или допълнително зърно се характеризират с увеличен брой мамили (“poly”-много, “theles” - зърно) или увеличен брой...

Read more

Болест на Bowen (Плоскоклетъчен карцином ин ситу на кожата)

17-09-2013 Hits:11011 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Болест на Bowen (Плоскоклетъчен карцином ин ситу на кожата)

Болест на Боуен е интраепителен плоскоклетъчен карцином на кожата ин ситу със специфични клинични характеристики. Симптомите включват силно зачервяване на...

Read more

Екзема на гърдата

17-09-2013 Hits:12603 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Екзема на гърдата

Тя най-често е двустранна, лезиите не са рязко ограничени и нямат надигнат ръб.

Read more

Коричка на зърното

17-09-2013 Hits:30680 Кожни промени в областта на зърното и ареолата BreastUnit - avatar BreastUnit

Коричка на зърното

Този симптом се представя с изсъхнали секреции, които се обрауват най-често при ретракция на зърното.

Read more

Патологична секреция от зърното

17-09-2013 Hits:11688 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Патологична секреция от зърното

Касае се за едностранно, по-често спонтанно, с интермитентен характер изтичане на течност, водеща началото си най-често от един канал.

Read more

Галакторея

17-09-2013 Hits:18296 Секреция от зърното BreastUnit - avatar BreastUnit

Галакторея

Терминът galactorrhea произлиза от гръцките думи „galaktos” – мляко и “rheo” – тека и с него се означава нефизиологичната лактация...

Read more

Нециклична масталгия

17-09-2013 Hits:51260 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Нециклична масталгия

Болката извън менструален цикъл се среща както при пременопаузални, така и при постменопаузални пациентки.

Read more

Циклична масталгия

17-09-2013 Hits:66534 Болки в гърдата BreastUnit - avatar BreastUnit

Циклична масталгия

Болката по време на цикъл най-често се проявява по време на късната лутеална фаза на менструалния цикъл и се облекчава...

Read more

mapБул.Свети Наум 51, 1164, София, България

mapТел: 0883427500